Початок ери, коли Всесвіт сам оброблятиме дані: Китай почав збирати у космосі свій супер комп’ютер

Китай вивів на орбіту перші супутники для створення космічного суперкомп’ютера, який оброблятиме дані просто в космосі – без участі фахівців на Землі. Китай позиціонує орбітальні дата-центри як майбутнє глобальних обчислень — не лише у науці, а й у стратегічних галузях.

Про це пише  Space News.

Читайте також: Названо найтоксичніше місце на Землі: що відомо про цю зону і її таємницю

Так, 14 травня з космодрому Цзюцюань було успішно виведено на орбіту 12 супутників для створення орбітального суперкомп’ютера. Вони стали першими в рамках проєкту “Three-Body Computing Constellation”, який реалізується компанією ADA Space у співпраці з лабораторією Zhejiang Lab.

Головна мета програми — створити повноцінний обчислювальний кластер на навколоземній орбіті, здатний виконувати обробку даних без участі наземних дата-центрів. Китай позиціонує орбітальні дата-центри як майбутнє глобальних обчислень — не лише у науці, а й у стратегічних галузях.

Кожен супутник нової серії оснащений потужним штучним інтелектом із 8 мільярдами параметрів, а також здатен обробляти до 744 тераоперацій на секунду (TOPS). Сукупна продуктивність угруповання — 5 петаоперацій на секунду (POPS). Усі апарати мають міжсупутниковий лазерний зв’язок зі швидкістю до 100 Гбіт/с і спільне сховище обсягом 30 терабайтів.

Серед обладнання одного з супутників — рентгенівський поляриметр, розроблений у співпраці з Університетом Гуансі та Національною астрономічною обсерваторією Китаю. Цей прилад здатен фіксувати й класифікувати короткочасні космічні події, зокрема гамма-сплески, у режимі реального часу, надсилаючи сигнали для оперативного реагування іншими місіями.

Окрім наукових задач, апарати можуть створювати 3D цифрові двійники об’єктів та ландшафтів — це відкриває перспективи в галузях туризму, містобудування та реагування на надзвичайні ситуації.

Космічне розміщення обчислювальної потужності має низку переваг: зменшення затримки в передачі даних, використання сонячної енергії замість електрики з ТЕС, ефективне охолодження в умовах вакууму, і як наслідок — менший вуглецевий слід.

Проєкт Three-Body Computing Constellation є частиною глобальної програми Star-Compute, яка передбачає розгортання 2800 супутників. Кінцева мета — досягти обчислювальної потужності в 1000 POPS, що перевищує потужності всіх існуючих земних суперкомп’ютерів. Уряд Китаю планує використовувати систему для наукових, комерційних та стратегічних завдань — зокрема, для розробки штучного інтелекту та обробки даних у реальному часі.

Читайте також: Вчені розкрили універсальний біологічний код всіх ссавців: діє від миші до слона

Новий підхід обіцяє зменшення затримок передачі даних, зниження енергоспоживання та екологічні переваги.

Читайте також