Земля втратить один з океанів? Вчені зафіксували початок кінця Атлантики: що відомо
Зникнення Атлантичного океану — такий несподіваний та масштабний сценарій розвитку планети Земля прогнозують сучасні геологи. Так, за словами вчених, в майбутньому Атлантичний океан спочатку серйозно зменшиться, а потім зовсім зникне.
Про це пише журнал Geology.
Читайте також: Археологи виявили стародавній секрет жінок Нубії: як вони носили важке без рук
Для того, щоб відбулося так зване «закриття» Атлантики, потрібно, щоб у надрах планети під ним почала активізуватися зона субдукції – область, де одна плита йде під іншу, поринаючи в мантію планети. Поки що в Атлантичному океані таких місць немає, проте вчені виявили ознаки їх зародження. Серед них регіон Малих Антильських островів у Карибському морі, де спостерігаються тектонічні зрушення, а також область між Південною Америкою і Антарктичною плитою. Самі ці зони можуть стати стартовим майданчиком для поступового “закриття” океанічного басейну.
За словами португальського геолога Жоау Дуарте, одного з авторів дослідження, вже існуюча неактивна зона субдукції під Гібралтарською протокою може протягом найближчих 20 мільйонів років мігрувати вглиб Атлантичного океану, запускаючи процес його зменшення. Це явище відоме як субдукційне вторгнення, і воно здатне викликати фазу занепаду океану, коли його водний об’єм почне скорочуватися.
Повне зникнення Атлантики, за оцінками вчених, може статися приблизно через 200 мільйонів років.
Очікується, що океан почне зникати протягом наступних 20 мільйонів років, що для людства є вічністю. До речі, фахівці підозрюють, що щось подібне до Землі вже відбувалося 850 млн років тому, коли величезний океан перетворився на невелике море.
Зазначимо, що історія Землі уже знає приклади подібних трансформацій. Як відомо, близько 850 мільйонів років тому величезний древній океан поступово перетворився на невелике море. Атлантичний океан, що виник після розпаду суперконтиненту Пангея близько 180 мільйонів років тому, з того часу розширювався зі швидкістю близько чотирьох сантиметрів на рік, що відповідає циклу Вільсона — теорії, яка пояснює цикли формування та зникнення океанів внаслідок руху літосферних плит. Згідно з цим циклом, океани не вічні: після періоду розширення настає етап субдукції, коли океан починає стискатися, а континенти, що оточують його, зближуються.
Читайте також: Вчені пов’язали події 33 року з реальними даними NASA: Місяць таки почервонів у день розп’яття Христа
На відміну від Атлантики, що розширюється, Тихий океан в даний час скорочується. Проте зникнення Атлантичного океану означає автоматичного розширення Тихого. Вчені припускають, що в майбутньому може з’явитися новий океан, що розділяє Африку та Євразію, або збільшиться Індійський океан, що свідчить про складну та динамічну перебудову земної поверхні.