Українські прізвища, які споконвіку давали ледарям та неробам: перевірте своє у списку
У давнину, коли прізвища тільки почали формуватися, у селах і невеликих поселеннях людей часто називали за їхніми характерними рисами. Як і в кожному суспільстві, серед українців були ті, хто часто лінувався чи неохоче працював. Саме ця риса могла стати його “брендом” та зберегтися у родині протягом століть.
Видання Телеграф проаналізували різноманітні джерела та підготували список прізвищ, які потрапили до категорії “ледащо”. Ці прізвища колись пов’язувалися з людьми, котрі не приносили користі у своєму оточенні.
Читайте також: Українські прізвища, які в давнину давали ловеласам та спокусникам: перевірте своє у списку
Отож, українські прізвища, пов’язані з лінню, зазвичай походять від слів та прізвиськ, які описують ледачу поведінку, наприклад:
Ледащо — прізвище, що походить від слова «ледащий» або «ледар».
Лінтюх — походить від слова «лінуватися», «лінтюх» — людина, яка уникає роботи.
Бездельник — буквально той, хто нічого не робить, «байдикує».
Тюхтій — народне прізвисько, що позначає ледачу людину.
Ці слова нерідко використовувалися у побуті, а з часом перетворилися на прізвища, що закріпилися в родинах.
Інші прізвища, які давали людям, що не приносили нікому користі
Неділько, Недільська, Недільський, Недільченко, Неділенко — всі ці прізвища давали тим, хто марно витрачав час і займався не тим, чим треба. На сьогоднішній день такі прізвища в Україні має більше двох тисяч людей.
Слинько, Слинюк, Слинявук, Сопель, Сопельник, Сопливий — такі прізвища могли давати тим, хто так любив поспати, що пускав соплі та слину.
Гнида, Гнидаш, Гнідаш, Гніда, Гнідан — ці прізвища колись могли дати нікчемним людям, які не приносили користі.
Лотиш, Лотишко, Лотишев, Лотишева – ці прізвища утворилися від слова “лотишити”, що означає “бути без діла”. Їх давали тим, хто любив бити байдики та гуляти тоді, коли всі працювали.
Невмивака, Невмивако, Нечосова, Нечосова — такі прізвища давали тим, хто був такий лінивий, що не стежив за собою, не розчісувався і не вмивався.
Дрімайло, Дріманова, Дріманов, Дрімак – ці прізвища утворилися від слів “дрімати”, і їх колись давали людям повільним, сонливим. На сьогодні це рідкісні прізвища в Україні, і їх носять лише кілька десятків людей.
Зауважимо, що на сьогоднішній день такі прізвища, як правило, не несуть негативного забарвлення, і багато хто носить їх без жодного натяку на лінь.
Читайте також: Українські прізвища, що зберігають спадок еллінської цивілізації: перевірте своє у списку
Для сучасної людини носіння такого прізвища — це, перш за все, частина її історії та культурної спадщини. Ці прізвища нагадують про минуле, традиції і особливості життя предків, дають змогу відчути зв’язок із корінням. Крім того, такі прізвища можуть стати приводом для жартів або цікавих розповідей у родинному колі.