Імунний вік, що це таке і чим він відрізняється від біологічного

Історія наукового вивчення імунітету налічує сотні років, але до нещодавнього часу не існувало способу, який би дозволяв точно виміряти його стан. Проте у 2019 році вчені з Ізраїльського технологічного інституту та Стенфордського університету представили новий метод, що отримав назву “імунний вік”, пише uapress.kyiv.ua.

Зміни в імунній системі з віком

З віком імунітет людини поступово погіршується: організм втрачає здатність виробляти імунні клітини, зокрема лейкоцити, а кількість запальних часток зростає. Це запалення, в свою чергу, може призводити до ряду серйозних захворювань, таких як алергія, артрит, пневмонія та рак.

Цікаво, що вплив старіння на імунну систему може відрізнятися у різних людей. Генетичні особливості, умови життя, клімат, екологія та харчування – все це має величезне значення. Наприклад, одне з недавніх досліджень британських вчених показало, що імунна відповідь організму залежить від молекули мікро РНК-142, яка впливає як на вроджену, так і набуту імунітет.

Дослідження імунного віку

Команда ізраїльсько-американських медиків вирішила детально дослідити цей процес протягом дев’яти років. За допомогою високоточних технологій вони вивчили стан 135 здорових людей різного віку та виявили істотні зміни у виробленні клітин з часом.

На базі цих даних було створено багатовимірну траєкторію імунного старіння, яка відображає спроможність організму протистояти захворюванням. Вчені виявили 33 маркери у крові, які чітко свідчать про здоров’я людини, незалежно від її біологічного віку.

Метод IMM-AGE

Для аналізу отриманих даних фахівці використали алгоритми машинного навчання, а результати перевірили на великій вибірці, що перевищує 2000 осіб. Так була розроблена методика, яка отримала назву IMM-AGE – “імунний вік”.

Переваги імунного віку

Дослідження, які проходили в рамках Фремінгемського кардіологічного дослідження, уже визначили добре відомі фактори ризику серцево-судинних захворювань. Це включає:

  • Високий артеріальний тиск;
  • Низький рівень ліпопротеїнів великої густини;
  • Гіпертрофія лівого шлуночка серця;
  • Куріння та вживання алкоголю;
  • Низька фізична активність;
  • Цукровий діабет;
  • Ожиріння;
  • Стрес.

І, як вважають автори дослідження, методика IMM-AGE може значно розширити цей перелік. Знання про те, які зміни у складі крові вказують на ослаблення імунної системи, дозволить не тільки ідентифікувати пацієнтів у групі ризику, а й прогнозувати смертність у випадку практично всіх захворювань, а не лише серцево-судинних.

Це відкриття може суттєво підвищити ефективність боротьби з онкологічними, інфекційними і хронічними захворюваннями – все це лише за допомогою звичайного аналізу крові.

Читайте також: Прізвища, які давали лише добрим українцям: перевірте своє у списку

Хоча наразі пройти тест на імунний вік за бажанням неможливо, адже методика потребує подальшого доопрацювання, вона відкриває нові перспективи. Наприклад, якщо у крові буде знайдено ризики ракових пухлин, лікар може рекомендувати частіші обстеження у онколога. Також концепція імунного віку може допомогти у розробці вакцин і ліків, точніше прогнозуючи імунну відповідь на них у різних вікових категоріях.

Читайте також