Хвороби з чоловічим профілем: вчені дослідили вразливість “сильної” статі

Фото - freepik

Вчені зафіксували глобальну нерівність у здоров’ї. За їх даними, чоловіки частіше за жінок хворіють на гіпертонію, діабет і ВІЛ/СНІД — і водночас рідше звертаються по допомогу, проходять обстеження чи лікування.

Такого висновку дійшли вчені, проаналізувавши медичні дані тисяч пацієнтів у різних регіонах світу.

Результати дослідження опубліковані у журналі PLOS Medicine.

Читайте також: Вчені попереджають про загрозу, яка може охопити 77% планети: що відомо

Отож, дослідники з Університету Південної Данії провели одне з наймасштабніших у світі гендерних досліджень у сфері охорони здоров’я, проаналізувавши дані з 204 країн. Вони поставили перед собою завдання – оцінити, як саме чоловіки й жінки відрізняються у проходженні так званих “каскад медичної допомоги” – послідовних етапів від наявності ризику захворювання до діагностики, лікування та контролю хвороби.

Дослідження охопило три критично важливі для глобального здоров’я патології:

  • гіпертонію – охоплено дані з 200 країн;
  • цукровий діабет 2 типу — охоплено 39 країн;
  • ВІЛ/СНІД — дані зібрано у 76 країнах.

Виявилось, що дані хвороби частіше діагностуються саме у чоловіків.

Інші висновки дослідження:

  • чоловіки частіше хворіють на ці три хвороби, особливо у віці 30–60 років;
  • вони рідше проходять діагностику, що призводить до пізнього виявлення хвороб;
  • чоловіки менш схильні розпочинати та дотримуватись лікування, що знижує ефективність медичних втручань.

Вчені зазначили, що через небажання “сильної статі” вчасно звертатися за допомогою, через зволікання з лікуванням і відмову від регулярних обстежень, це призводить у підсумку до гірших прогнозів і вищої смертності серед чоловічого населення.

“Проблема полягає не лише у фізіології, а й у соціальних стереотипах. Багато чоловіків сприймають звернення до лікаря як прояв слабкості або просто не надають значення симптомам. У результаті вони потрапляють до лікарень вже на пізніх стадіях хвороби”, — зазначає професорка Сусанна Єсперсен, одна з авторок дослідження.

До речі, дослідники виявили, що гендерні відмінності виявились не лише на рівні поведінки, а й у структурі систем охорони здоров’я, адже вони часто краще адаптовані до потреб жінок (особливо у зв’язку з репродуктивним здоров’ям).

Таким чином, для подолання цієї гендерної нерівності в охороні здоров’я потрібен комплексний підхід. Зокрема, йдеться про адаптацію медичних кампаній до чоловічої аудиторії, популяризацію профілактичних оглядів серед чоловіків, а також подолання культурних бар’єрів, які стримують чоловіків від турботи про власне здоров’я.

Читайте також: Загроза чи видовищне зближення? Помаранчевий карлик щосекунди ближче на 14,5 км до Землі

Результати дослідження вже активно обговорюються серед фахівців з громадського здоров’я та медичних стратегів. Вони можуть лягти в основу реформування систем охорони здоров’я у низці країн, де чоловіки залишаються “невидимими пацієнтами” — з високими ризиками, але низькою медичною активністю.

Читайте також