Вижити під сонцем: як стародавні люди захищалися від шкідливого випромінювання

Фото - freepik

Близько 41 тисячі років тому, під час масштабного геомагнітного збою, Земля тимчасово втратила свій природний захист від космічного випромінювання. Нові дослідження вчених вказують на те, що в цей період люди почали активно використовувати охру як засіб захисту шкіри від підвищеного ультрафіолетового випромінювання.

Такого висновку дійшли вчені Університету Мічигана, які опублікували дослідження в журналі Science Advances (SA).

Читайте також: Від Homo sapiens до Homo martis: вчені заявили про “мутацію” людського організму через колонізацію Марса

Отож, вчені нагадують, що близько 41 тисячі років тому відбувся великий геомагнітний збій, відомий як Подія Ласхампа (або Лашампська подія). Іншими словами відбулась короткочасна інверсія магнітного поля Землі. В результаті цієї події північний і південний магнітні полюси фактично помінялися місцями. Та найголовніше – магнітне поле сильно ослабло — його інтенсивність падала до 5–10% від нормального рівня.

Це призвело до значного підвищення рівня ультрафіолетового випромінювання та космічної радіації, яка могла бути шкідливою для живих організмів.

Які могли бути наслідки для живих істот:

  • підвищений ризик ракових захворювань через ураження шкіри;
  • генетичні мутації внаслідок впливу радіації;
  • порушення клімату, включно з короткими, але суворими похолоданнями;
  • зміна екосистем і можливе зникнення деяких видів.

Саме в цей час у багатьох регіонах світу спостерігається зростання використання охри — не лише для мистецтва, а й, ймовірно, для захисту.

Охра — це природний пігмент жовтого, червоного або коричневого кольору, який утворюється з гірських порід, багатих на оксиди заліза.
Охру знаходять у природі у вигляді розсипів, в руслах річок, біля гірських схилів або в кар’єрах. Вона є дуже поширеною в багатьох регіонах світу.

Отож, у регіонах, що найбільше постраждали від випромінювання (Європа, Африка, Австралія ), почастішало використання охри, з’явився наскальний живопис і ускладнився одяг. Дослідники припускають, що пігмент був аналогом сонцезахисного крему.

“Збіг поширення охри з періодами високого УФ-випромінювання занадто точний, щоб бути випадковим. Це могло стати ключовою адаптацією до виживання”, — зазначили автори дослідження.

Таким чином, вчені припускають, що стародавні люди використовували охру не тільки для ритуалів, мистецтва або прикрас, але й для захисту шкіри від сонячного випромінювання, як природний “сонцезахисний крем”. Дійсно, охра могла відбивати або поглинати частину шкідливого ультрафіолету.

Які є докази:

  • у місцях проживання стародавніх людей знайдено багато залишків охри: її товкли, розтирали й змішували з жирами;
  • деякі експерименти показали, що охра може справді зменшувати проникнення УФ-променів через шкіру.

Чому це важливо

Умови життя 41 тисячу років тому могли стати набагато важчими через збільшене випромінювання і використання охри могло бути адаптивною стратегією виживання.

Читайте також: Відкриття століття: в Іспанії археологи знайшли добре збережений корабель XV-XVI століть

Це пояснює, чому саме в цей період спостерігається зростання використання охри в археологічних даних.

Читайте також