Всесвіт “помре” раніше, ніж ми думали: вчені шокують новими розрахунками

Дослідники з Нідерландів дійшли висновку, що остаточний кінець Всесвіту настане не через 101100 років, як вважалося раніше, а значно раніше – приблизно через 10⁷⁸ років. Про це повідомляє портал Phys.org. з посиланням на нові теоретичні розрахунки.

Не пропустіть: Знайдене затонуле місто змінює уявлення про еволюцію людини

Квантове випаровування чорних дір

У 1974 році Стівен Гокінг показав, що поблизу горизонту подій чорні діри здатні випромінювати елементарні частинки через квантові ефекти, поступово втрачаючи масу. Це явище, відоме як гокінгівське випромінювання, приводить до надзвичайно повільного «випаровування» чорних дір.

Нове дослідження 2023 року розширило ці уявлення: виявилося, що аналогічний процес може відбуватись і в нейтронних зорях. За розрахунками вчених, швидкість випаровування залежить лише від щільності об’єкта, а не від сили гравітаційного поля.

Несподівані результати

У ході аналізу автори роботи виявили, що час, необхідний для повного зникнення нейтронної зорі чи зоряної чорної діри, складає близько 10^67 років. Це дивує, адже гравітаційне поле чорної діри сильніше, але виявилося, що вона поглинає частину власного випромінювання, уповільнюючи випаровування.

Вчені також підрахували, що Місяць чи людське тіло за подібної механізму вимагали б близько 10^90 років для випаровування. Звісно, в реальних умовах існує безліч інших факторів, які набагато швидше знищать ці об’єкти.

Коли настане «кінець»

Беручи до уваги всі ці процеси, дослідники вибрали за орієнтир 10⁷⁸ років – саме стільки часу потрібно для розпаду найстійкіших небесних тіл, зокрема білих карликів. Раніше, без урахування квантових випаровувань нейтронних зорь і чорних дір, вважалося, що Всесвіт згасне лише через 101100 років.

Отже, за новими оцінками, «смерть» Всесвіту настане значно раніше, хоча й залишатиметься вражаюче далекою у часі подією для людства.

Читайте також