Вчені знайшли ефективний спосіб порятунку какапо – найважчих і найрідкісніших папуг планети

Фото - freepik

Міжнародна команда вчених досягла прориву у збереженні какапо – надзвичайно рідкісного виду нелітучих папуг, який перебуває на межі зникнення.

Дослідження опубліковане у науковому журналі PLOS One.

Читайте також: Архітектурна сенсація на Вінниччині: знайдено руїни загадкового палацу, якого немає на мапах

Так, у рамках дослідження міжнародній групі науковців із Німеччини та Нової Зеландії вдалося підвищити рівень фертильності какапо з 29% до 70% завдяки вдосконаленій методиці штучного запліднення. Ключовим елементом методу стала електрична стимуляція, яка дозволяє отримати більш якісне насіння від самців папуг.

Таким чином, штучно вдалось запліднити 12 самок какапо. У результаті на світ з’явилися чотири здорові пташенята, ідентифіковані як нащадки саме цього методу запліднення.

Тепер вчені мають надію, що нова методика штучного запліднення стане ключовим інструментом у збереженні популяції какапо та, можливо, інших рідкісних птахів у майбутньому.

“Це реальний прорив. Ми показали, що навіть для таких складних у розмноженні видів, як какапо, можливо досягти стабільного приросту чисельності”, — наголосили дослідники.

Нагадаємо, що какапо — це великі, нелітучі, нічні папуги, що мешкають виключно у Новій Зеландії.

Вони відомі насамперед незвичайною системою розмноження. Так, какапо розмножується раз на кілька років, переважно у роки, коли є врожай фруктів дерев Rimu (рід Podocarpus). Самці збираються на “лек-сайтах”, де видають гучні шлюбні крики, щоби привабити самок, з особливих ям (струмів), які резонують у ґрунті. Самки самостійно висиджують яйця (до 3 штук) та доглядають за потомством.

Читайте також: NASA б’є на сполох: у XXI столітті спека може стерти з карти одну з країн світу

Раніше какапо був поширений по всій території країни, але нині живе тільки на кількох охоронюваних островах (Анкор, Кодфіш). Справа в тому, що цей унікальний вид папуг виявився надзвичайно вразливим до завезених хижаків — кішок, пацюків та тхорів, які стали винищувати яйця та молодняк.

Читайте також