Українські вчені показали унікальний артефакт, який бачив скіфські степи у V ст. до н. е. (відео)
Українські науковці показали стародавній бронзовий наносник — частину кінської упряжі, виготовлену технікою лиття. Артефакт прикрашено зображенням у характерному звіриному стилі, що зображає голову лося з впізнаваними рисами. Знахідка датована скіфською добою і дає уявлення про майстерність давніх ремісників та символіку, яку вони вкладали в навіть найдрібніші деталі.
Про це йдеться на офіційній сторінці Історико-культурного заповідника “Більськ” у Facebook.
Читайте також: Морський монстр у кадрі: вчені вперше зняли гігантського кальмара в океанських глибинах (відео)
Як можна побачити з відео, представлено деталь кінської упряжі, яка називається наносник. Він прикрашений зображенням у звіриному стилі, оформленим у вигляді видовженої голівки копитної тварини, з чіткою передачею видових рис лося – характерного вуха, відвислої нижньої губи і ледь позначеної горбинки лоба.
Стилізація рогів зі своєрідними завитками у вигляді двох сплощених напівкіл зумовлюється суто вжитковим характером прикраси та її практичним використанням.
Має наскрізні поперечну і поздовжню петельки. Перша з них, кругла, засвідчує його вдягання на поперечний ремінець. Друга, вузька, поздовжно розширена, вказує на вертикальне його закріплення на ширшому ремені.
Датується артефакт скіфським часом, а саме V ст. до н. е.
Походить із досліджень кургану 1 Перещепинського могильника експедицією Центру охорони та досліджень пам’яток археології Полтавської обласної державної адміністрації під керівництвом Олександра Супруненка у 2001 році.
Нагадаємо, що скіфи були кочовим народом, що мешкав у причорноморських степах (VIII ст. до н.е. — III ст. н.е.). Скіфські коні мали збрую зі срібла, золота, прикрашену тваринними орнаментами, адже для цього народу коні відігравали надзвичайно важливу роль у їхньому житті — це був не просто транспорт, а символ статусу, частина бойової тактики й навіть релігійних обрядів.
Читайте також: Прізвища українців, які треба розглядати “під мікроскопом”: перевірте своє у списку
Зберігається наносник у наукових фондах Історико-культурного заповідника “Більськ”.