“Це зовсім не те, чого ми очікували”: вчені заявили, що Титан порушує закони планетарної геології
Титан – супутник Сатурна, що давно вважається “двійником” Землі через наявність річок і морів. Та нове дослідження змінює уявлення про цей загадковий світ.
Робота була опублікована в журналі Journal of Geophysical Research Planets (JGRP) .
Титан – найбільший супутник Сатурна і єдине небесне тіло в Сонячній системі, крім Землі, де поверхнею течуть рідини. Ці річки та моря складаються з метану та етану, а не з води. Здавалося б, дельти рік — звичайне явище у такій системі.
Однак нове дослідження міжнародної групи вчених під керівництвом Сема Берча з Університету Брауна показало, що попри розвинену річкову мережу Титан практично позбавлений дельт.
Науковці проаналізували дані радара місії Cassini, який вивчає Титан з 2006 року та створили комп’ютерну модель, яка дозволяє уявити, як виглядала б Земля, якби вода у її річках та океанах була замінена на метан. Це допомогло дослідникам зрозуміти, які особливості ландшафту можна виявити на радарних знімках Титану.
“Якби на Титані були дельти розміром з гирло Міссісіпі, ми б їх побачили”, – зазначив Берч.
Проте, переглянувши знімки Титану, вчені виявили лише дві можливі дельти біля південного полюса. Інші гирла рік не містили ознак утворення дельт. Для порівняння, Землі майже кожна велика річка має дельту. На Титані лише 1,3% таких річок.
Це стало несподіваним відкриттям для вчених та поставило під сумнів багато уявлень про формування рельєфу на інших планетах.
Чому на Титані немає дельт? Вчені припускають, що причина може полягати в рівні морів, що динамічно змінюється, сильних приливних течіях або вітрах, які “розмивають” дельти, що зароджуються, не даючи їм сформуватися. Але це єдина загадка. Дослідження також виявило на дні морів Титану глибокі канали та загадкові западини, походження яких поки що неясно.
“Це зовсім не те, чого ми очікували”, – додав Берч. – “Але Титан нас постійно дивує. Саме тому він такий цікавий для науки”.