Розкрито правду про чорні діри: чому вони не засмоктують матерію, а перетворюють її на спагеті
Багато людей вважають чорні діри “космічними пилососами”, які поглинають усе, що потрапляє в їхнє поле зору. Але нові дослідження свідчать про те, що це зовсім не так. Астрофізик Ітан Сігел у своїй статті для Big Think пояснює, чому це уявлення є помилковим.
Це цікаво: Сатурн без кілець: коли можна побачити це дивовижне космічне явище
Що таке чорні діри?
Чорні діри — це об’єкти з колосальною масою, що сконцентрована в надзвичайно малому об’ємі. Їхнє внутрішнє поле притягує матерію, але зовсім не так, як це багато хто уявляє. Насправді, чорні діри не всмоктують матерію як пилососи, а скоріше втягують її внаслідок потужної гравітації.
Після того, як чорна діра утворюється, вона має горизонт подій, за межами якого вже нічого не може врятуватися. Як тільки матерія перетинає цей межу, вона підпадає під вплив сингулярності в центрі чорної діри, що призводить до збільшення її маси.
Приливні сили: досвід з Місяцем
Чорні діри викликають величезні приливні сили, порівняно з якими гравітаційний вплив Місяця на Землю можна вважати слабким. Чим ближче ви підійдете до чорної діри, тим сильніше ці сили впливають на вас. При цьому існує ймовірність, що ваше тіло буде “спагетіфіковане” — розтягнене в тонку, витягнуту форму через екстремальні сили.
Міф про затягування в чорну діру
Ідея про те, що чорні діри затягують людей, є хибною. Справа в тому, що на відстані вони ведуть себе так, як інші маси у Всесвіті. Коли ви наближаєтеся, ви починаєте відчувати сильніші приливні сили, але якщо ви не опинитеся занадто близько, вас не затягне в чорну діру.
Згідно з загальною теорією відносності, простір викривляється під дією всіх форм енергії, включаючи масу. Важливо пам’ятати, що вас притягує лише гравітація; самі чорні діри не “засмоктують” будь-які об’єкти у своєму оточенні.
Чорні діри і гравітація
Коли ви знаходитеся далеко від чорної діри, її гравітаційний вплив однаковий з будь-яким іншим об’єктом з такою ж масою. І тільки коли ви наближаєтеся, починаєте помічати, як чорна діра має свої особливості. Навіть якщо ви підступите на близьку відстань, чорна діра діє як атрактор, на який об’єкти потрапляють, слідуючи своїм звичайним орбітам.
Труднощі та спостереження
Коли матерія близько до чорної діри, вона може зазнати розриву через приливні сили, що відомо як подія приливного руйнування. Частина цієї матерії утворює акреційний диск навколо чорної діри, але тільки мала частина з нього потрапляє всередину.
Міф про засмоктування
Отже, чорні діри не засмоктують матерію так, як прийнято вважати. Вони погливають лише частину матерії, що потрапляє в їхнє поле гравітації через гравітаційне падіння. Якщо б у Всесвіті всі маси замінили на чорні діри, еквівалентні за масою, малоймовірно, що в них потрапило б значно більше матерії, ніж зараз.
Це лише показує, як сильно розмиваються межі між реальністю і міфами. Чорні діри — це більше, ніж просто “космічні пилососи”; вони демонструють складність гравітації та фізики у Всесвіті.