Прізвище, як у легендарного богатиря: що означає і скільки людей його нині носить в Україні

Ілюстрація до казки

Лише у кількох районах України, але прізвище Кожум’яка досі зустрічається. Напевно, кожен знає, що кожне українське прізвище з’явилося не на порожньому місці, а несе хоч крихту інформації про те, якими були ваші предки. Також кожен хоч раз чув про легендарного українського богатиря Микиту Кожум’яку. Телеграф розповів, що означає це прізвище, звідки воно взялося і скільки людей в Україні його носить на сьогодні.

Це цікаво: Дуже незвичайні та рідкісні українські прізвища: перевірте своє у списку

Легенда Кожум’яки

Микита Кожум’яка (у частині літописів його також називають Кирилом) вперше згадується київським літописцем ще у “Повісті временних літ” 993 року. Там розповідається про молодшого сина старого вояка, який м’яв шкіри (звідси й прізвисько Кожум’яка) і вирізнявся величезною силою — так, одного разу, роздратований лайкою батька, він просто розірвав руками шкіри.

Князь київський Володимир Святославич зіткнувся з вторгненням печенігів, при цьому сили сторін були приблизно рівними, через що вирішено було вирішити результат битви поєдинком. Батько кожум’яки запропонував йому виступити, той перевірив сили на розлюченому бику, вирвавши в нього шматок м’яса зі шкірою, після чого подолав і печенізького велетня, на згадку про що Володимиром було збудовано місто Переяславль.

Кожум’яка у культурі

Образ богатиря був оспіваний такими письменниками як Олександр Олесь та Павло Тичина. Є два мультфільми для дітей про Микиту Кожум’яку.

Сучасні носії прізвища

Цікаво, що станом на 2024 рік в Україні проживає 20 осіб з прізвищем Кожум’яка. Найбільше їх у Світловодську Кіровоградської області, Кременчуці та Кам’яних Потоках Полтавської області.

Також читайте: Прізвища, які давали лише ще тим Казановим: перевірте своє у списку

Інші варіанти прізвища

Разом із точною українською версією прізвища богатиря “Кожум’яка” в Україні зустрічаються й інші її форми. Так, ще кілька сотень людей носять прізвища “Кожемяка”, “Кожумяка”, “Кожем’яка”.

Це підкреслює різноманітність української мови та культури, адже кожне прізвище розкриває частину історії нашого народу.

Читайте також