На Сонці утворився “вогняний каньйон” після вибуху потужного спалаху
На поверхні Сонця стався потужний спалах, під час якого в космос був викинутий величезний обсяг гарячої плазми. В результаті на диску зорі виник яскравий жолоб, «стіни» якого піднялися майже на 20 000 км.
У NASA зафіксували цю подію за допомогою Обсерваторії сонячної динаміки, про що повідомило видання Space. Причиною вибуху став розрив філамента — магнітної петлі, що утримує над поверхнею Сонця відносно холодний газ. Зазвичай філаменти видно як темні нитки проти світлого диска, оскільки їхній газ значно прохолодніший за оточуючу плазму. Під час руйнування ці структури перетворилися на величезні сяючі арки.
Унаслідок спалаху відбулася швидка, але короткочасна деформація кори Сонця та викид корональної маси. Цей процес створив «вогняний каньйон» довжиною понад 400 000 км — приблизно така сама відстань, як між Землею і Місяцем. Вчені пояснюють, що жолоби утворюються через раптову перебудову ліній магнітного поля після енергійного виверження.
Знімки зі спеціальних інструментів показують: викид корональної маси рухався в напрямку, протилежному до Землі, тож не становить загрози нашій планеті. Дослідник полярних сяйв Вінсент Ледвін у соцмережах додав: «Фронт рухається повільно і віддаляється від Землі».
Хоч такі події часом призводять до геомагнітних бур, цього разу ніяких наслідків для атмосфери не передбачається. Астрономи продовжують спостереження за цим унікальним феноменом, адже активність Сонця безпосередньо впливає на космічні умови й життя на нашій планеті.
A stunning prominence erupted from the Sun’s southwest limb. pic.twitter.com/iHORHq0mY0
— Edward.Vijayakumar (@edwanx) July 15, 2025