Курка з пробірки стає реальністю: вчені виростили шматок м’яса, схожий на справжній (відео)
Вчені з Токійського університету зробили прорив у сфері культивованого м’яса — вперше вдалося виростити шматок курки зі справжньою волокнистою структурою. Завдяки новій технології, що імітує кровоносні судини, дослідникам вдалося подолати ключову проблему: забезпечити живлення клітин у товщі м’яса. Результат — шматок курятини вагою 11 грамів, який за текстурою вже наближений до справжнього філе.
Про це пише The Times.
Так, професор Шьоджі Такеучу з Токійського університету (University of Tokyo) оголосив про досягнення в галузі клітинного (культивованого) м’яса. Він разом з командою виростив шматок курячого м’яса розміром із нагетс, який має волокнисту структуру, наближену до справжнього філе. Експерти вже заявили, що це вагомий крок до масового виробництва “м’яса без тварин”.
Подібним чином можна виростити яловичину, свинину, рибу тощо. До цього вчені не могли виростити повноцінне м’ясо — воно було товщиною до міліметра. Якщо шматки були товщими — клітини гинули через нестачу живлення. Завдяки використанню біореактора з волокнами це вдалося вирішити.
Зазначимо, що на даний момент технологія ще не досконала — поки що псевдо судинні волокна доводиться видаляти вручну. Але команда працює над їстівними волокнами з целюлози, які можна буде залишати, зберігши при цьому текстуру м’яса. Додатково вчені розглядають можливість збагачення продукту мікроелементами, такими як цинк і селен, що особливо актуально для людей літнього віку.
Вчені вважають, що перші продукти на основі цієї технології можуть з’явитися на ринку протягом 5–10 років. Спочатку дорожчі за звичайну курку, з часом — доступніші. Варто додати, що вирощували “курку” зі справжніх клітин курей, а технологія такого живлення не нова, вона використовується, наприклад, в побутових фільтрах для води та діалізних апаратах.