Археологи виявили одне з найбільших скупчень артефактів гальштатської культури в Центральній Європі

Фото - freepik

Група археологів із Угорського національного музею в Будапешті оголосила про сенсаційну знахідку на пагорбі Шомло на заході країни. Там виявили понад 300 давніх артефактів віком понад 3000 років.

Дослідження опубліковане у науковому журналі Antiquity.

Серед предметів виявились бронзові вироби, прикраси та вироби ковалів, що належали загадковій гальштатській культурі.

Дослідження пагорба Шомло, що височіє на 431 метр над виноградниками регіону Веспрем, почалися у 2023 році. Там викопали бронзові зливки, інструменти та відходи лиття, а також рідкісні артефакти ранньої залізної доби (800–450 рр. до н. е.), включаючи наконечники копій та прикраси з бурштину.

“Це одне з найбільших скупчень металевих артефактів гальштатської культури в Центральній Європі”, – зазначив археолог Бенце Соос, яка керувала експедицією.

Гальштатська культура, відома розвиненою металообробкою, раніше асоціювалася здебільшого з територіями Німеччини та Австрії . Угорські знахідки змінюють уявлення про її межі.

Вчені припускають, що пагорб Шомло міг бути великим виробничим центром, про що говорять скупчення ливарних матеріалів. Крім того, там могли проводитися ритуали — деякі предмети були поховані в керамічних судинах, що нехарактерно для тієї епохи.

Команда планує провести радіовуглецевий аналіз органічних залишків, який уточнить хронологію життя на пагорбі.

Читайте також