Керування iPhone силою думки: Apple розкрила деталі майбутньої революційної технології
Компанія Apple давно має репутацію лідера в галузі доступних технологій. Ще б пак, функції VoiceOver, AssistiveTouch, контроль поглядом та інші рішення активно використовуються мільйонами людей. Серед останніх викликів – керування iPhone силою думки.
Про це пише The Wall Street Journal.
Так, Apple офіційно оголосила про співпрацю з нейротехнологічним стартапом Synchron, щоб навчити iPhone, iPad і гарнітуру Vision Pro розпізнавати нейронні сигнали користувачів.
Читайте також: Велике оновлення від Google: на що вказує нова політика компанії
Ідеться про технологію, яка дозволить людям керувати пристроями Apple без використання рук — виключно силою думки. Це може суттєво розширити доступність техніки Apple для людей, які втратили можливість користуватися руками.
У першу чергу інновація орієнтована на користувачів із порушеннями моторики — зокрема тих, хто втратив здатність керувати технікою за допомогою дотиків або голосу.
Якщо розробка буде успішною, керування iPhone або Vision Pro за допомогою думок може стати реальністю вже в найближчі роки. Це відкриє новий рівень взаємодії з технологіями, який раніше можна було побачити лише у науковій фантастиці. Так, замість торкання екрана чи натискання кнопок користувач зможе, наприклад, відкривати застосунки, прокручувати сторінки, набирати текст або навіть грати в ігри — лише уявивши відповідну дію.
Synchron — компанія зі США, яка розробляє нейроінтерфейси, здатні «зчитувати» сигнали мозку через імплантовані пристрої. Її флагманська технологія Stentrode — це імплант, який вводиться в кровоносні судини в мозку й може передавати дані про наміри людини без необхідності відкривати череп. Саме на базі цієї технології Apple планує адаптувати інтерфейси для iOS, iPadOS та visionOS.
Попри фантастичний потенціал, ця технологія стикається з низкою викликів — від безпеки даних і точності зчитування сигналів до етичних та медичних питань щодо імплантації пристроїв у мозок. Утім, співпраця Apple з Synchron — це серйозний крок до практичного застосування нейроінтерфейсів у масовому споживчому сегменті.
Зазначимо, що з 2019 року компанія Synchron імплантувала свій пристрій Stentrode вже десяти пацієнтам. За словами генерального директора компанії Тома Окcлі, наразі система працює у досить обмеженому режимі — вона змушена “маскувати” мозкові сигнали під рухи комп’ютерної миші, щоб взаємодіяти з інтерфейсом. Втім, очікується, що Apple представить власний стандарт взаємодії з нейроінтерфейсами вже до кінця цього року, що суттєво розширить можливості для розробників і відкриє шлях до більш точного й гнучкого керування.
При цьому варто відзначити, що Apple не єдина компанія, яка активно розвиває цю сферу.
Читайте також: Невидима загроза від смартфона: як щоденне користування гаджетом викликає висипання і провокує акне
Так, Neuralink — стартап Ілона Маска — вже продемонстрував, що його імплант N1, який містить понад 1000 електродів і вбудовується безпосередньо в мозок, дозволяє керувати комп’ютером з надзвичайною точністю. Один із випробуваних зміг рухати курсор навіть швидше, ніж це роблять деякі користувачі за допомогою миші. Маск вважає, що такі технології — це не лише прорив у медичній реабілітації, а й засіб, який допоможе людству зберегти конкурентоспроможність у світі, де дедалі більшу роль відіграє штучний інтелект.