Вчені з’ясували, що сліпі люди можуть “бачити” кольори через мову
Дослідники з Університету Вісконсін-Медісон, США, виявили, що мовні патерни самі по собі несуть інформацію про відповідності кольору і певних концепцій ще до того, як людина на власному досвіді навчиться таким асоціаціям.
Дослідження опубліковано у науковому журналі Communications Psychology (CommsPsy).
Читайте також: Кіберзлочинці винайшли новий спосіб зламувати Office 365 без паролів: хто потрапив “під приціл” і як захиститись
Американські вчені з Університету Вісконсін-Медісон розкрили незвичайний факт: асоціації між кольорами та поняттями (наприклад, червоний – «гарячий», синій – «холодний») закладені у самій структурі мови, а не лише у візуальному досвіді. Дослідження опубліковано у науковому журналі Communications Psychology (CommsPsy).
Команда проаналізувала мовні моделі і виявили, що статистичні закономірності в текстах точно передбачають асоціації кольорів, які роблять і зрячі, і сліпі від народження люди.
Вчені використовували математичні уявлення мовних закономірностей та пошук ключових речень, що формують колірні зв’язки.
Виявилося, що художня література виявилася найкращим «учителем» таких асоціацій, перевершивши великі мовні моделі. Такі зв’язки формуються через опосередковані збіги.
«Дивно, але сліпі люди демонструють ті ж кольорові асоціації, що й зрячі. Це доводить, що мова сама по собі може передавати складні сенсорні зв’язки», – зазначив співавтор дослідження Гері Лупян.
Відкриття змінює розуміння того, як люди навчаються абстрактних концепцій. Воно також пояснює, чому культурні асоціації кольорів часто збігаються у людей з абсолютно різним життєвим досвідом.