Стало відомо, як Київ став центром православ’я в Європі

Вестерфельд. Панорама Києва 1651 рік. Фото Facebook

На початку XVII століття Київ набув статусу непересічного центру православ’я у Європі. Причини цього явища криються у вчинках фанатичного католика Сигізмунда III Ваза, який спровокував відмову від принципу свободи віросповідання в Речі Посполитій. Таким чином, Держава, яка у XVI столітті стала притулком для релігійних емігрантів, з часом втрачала свою толерантність. Київ, в свою чергу, знову опинився в центрі української історії та став оплотом опору православних проти католицьких і уніатських зазіхань.

Про це йдеться у статті журналіста, популяризатора історії Сергія Махуна на “Телеграфі”: За православ’я, але проти Московії: як митрополит Петро Могила реформував українську церкву

Вплив католицької влади на православ’я

За словами історика, ключовим фактором перетворення Києва на центр православ’я стало збереження контролю над Києво-Печерським монастирем, який був багатою чернечою інституцією в Україні та Білорусі. Тиск католицької влади змусив представників православної освіти та книгопечатання, які раніше базувалися у Львові, Острозі та Вільно (сучасний Вільнюс), перебратися до Києва. Тут було засноване православне братство, що відкрило свою школу, подібну до братства у Львові.

Козацтво як нова сила

У цю міжконфесійну боротьбу вступило козацтво, яке активно захищало православних біженців з Галичини. У 1618 році козаки, відстоюючи релігійні інтереси, навіть скоїли екстремальний вчинок – втопили в Дніпрі в Києві протопопа-уніата Антонія Грековича, активного супротивника православної віри.

Роль гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного

Гетьман України Петро Конашевич-Сагайдачний, який очолював козацьку армію, також став ревним захисником православної віри. Він врятував Річ Посполиту від поразки під час Хотинської війни (1620-1621 роки), однак українські козаки не отримали належної вдячності за свої зусилля.

Це цікаво: Києву більше ніж 1500 років і заснували його не брати: нові факти від історика

Повстання 1630 року

На початку 1630 року, після звернення православного митрополита Йова Борецького, розпочалося грандіозне повстання, яке очолив гетьман нереєстрових козаків Тарас Федорович (Трясило). Це повстання підтримали українські селяни, що не дозволило польським солдатам придушити його. Варшавський уряд був змушений вступити у переговори, але поразка була нелегкою для їх самопочуття.

 

Читайте також