Європа на порозі епідемії з тропіків? Вчені відзначають небезпечний вплив зміни клімату на здоров’я

Вчені зафіксували в Європі прискорення поширення лихоманки денге та чікунгунья. Як показало дослідження, опубліковане в The Lancet Planetary Health, з моменту появи комара Aedes albopictus (азіатський тигровий комар) до першого спалаху вірусу в регіоні тепер минуло менше п’яти років — у 1990-х це витрачало більше двох десятиліть.

Винні не лише глобалізація та зростання туризму, а й клімат. Потепління робить європейські міста сприятливішим середовищем для розмноження комарів, що передають тропічні інфекції. Аналіз показав, що з підвищення середньої літньої температури на 1 градус Цельсія ризик спалаху збільшується на 55 відсотків, особливо у містах. Мандрівники можуть привозити віруси, таким чином збільшуючи ризик початку епідемії.

З 2007 по 2024 рік в ЄС зареєстровано 66 локальних спалахів денге і чикунгуньі, а кількість регіонів з постійною присутністю Aedes albopictus зросла до 358. Прогнози на майбутнє несприятливі – до 2060-х років частота спам.

Вчені закликають терміново посилювати заходи контролю: розвивати моніторинг, впроваджувати ранні системи оповіщення та підвищувати обізнаність населення щодо поширення лихоманки.

Читайте також