Прорив у нейробіології: вчені вперше зняли на відео самоочищення мозку від мертвих клітин
Американські вчені вперше зафіксували на відео процес очищення мозку від мертвих нейронів — прорив, який може суттєво змінити підхід до вивчення та лікування неврологічних захворювань.
Дослідження проводили фахівці Єльського університету на лабораторних мишах. Його результати опублікував науковий ресурс Science Alert.
Читайте також: Революція в біотехнологіях: павуки отримали штучно ген, що додає шовку червоне світіння
У центрі уваги опинилися гліальні клітини — це особливі клітини головного мозку, які відповідають за «прибирання» мертвих нейронів та збереження нейронної рівноваги. Вчені застосували методику, відому як 2Phatal: завдяки точковому лазерному впливу вони змогли викликати апоптоз — програмовану загибель окремої клітини мозку. Це дозволило дослідникам із небаченою раніше точністю спостерігати за реакцією гліальних клітин на смерть нейрона.
«Замість того щоб влаштовувати масштабне пошкодження мозку, ми викликали загибель лише однієї клітини. Це дало змогу простежити природний перебіг процесу очищення. Те, що ми побачили, раніше було неможливо дослідити», — зазначив автор дослідження, професор неврології Ґайм Груцендлер.
Команда спостерігала, як декілька типів гліальних клітин — астроцити, мікроглії та олігодендроцити — взаємодіють між собою, щоб знайти і видалити мертву клітину. Якщо одна клітина з якихось причин пропускає цю подію, інші негайно реагують, що свідчить про високий рівень міжклітинної координації.
Дослідження також виявило: у старших мишей цей процес проходить повільніше, а мозок гірше справляється з утилізацією загиблих нейронів. Це може пояснити, чому з віком збільшується ризик розвитку деменції та інших нейродегенеративних хвороб.
Читайте також: Google починає нову еру боротьби з шахрайством в Chrome та Android: що треба знати
Вчені вважають, що глибше вивчення процесів очищення мозку дозволить створити нові методи раннього виявлення та покращити терапію для таких захворювань, як хвороба Альцгеймера, Паркінсона та інших розладів центральної нервової системи.