Науковці розповіли, чому ми не пам’ятаємо всі свої сни
Вам коли-небудь цікаво, чому деякі люди легко згадують свої сни, а інші не можуть їх пригадати? Науковці активно досліджують цю тему і поки що не мають однозначної відповіді, проте виявили, що здатність запам’ятовувати сни залежить від кількох факторів: фаз сну, активності мозку та навіть індивідуальних фізіологічних особливостей.
Про це йдеться в повідомленні Popular Science.
Сни бачать майже всі
Майже кожна людина бачить сни, навіть якщо їх не пам’ятає. Дослідження свідчать, що якщо людину розбудити в певний момент сну, то шанси згадати, що відбувалося, значно зростають. Однак, є винятки — люди з пошкодженням мозку або неврологічними розладами можуть взагалі не бачити снів.
Як пам’ятаються сни?
Спогади про сни швидко розчиняються, якщо не зосередитися на них відразу після пробудження. Це відбувається через зміну активності нейромедіаторів під час сну, що впливає на процес запам’ятовування. Сон складається з кількох фаз, і найяскравіші сни, зазвичай, трапляються у фазі швидкого сну (REM). Найефективніше пригадати сон, прокинувшись саме в цей період — шанси зберегти спогади становлять приблизно 80%. Прокидання в інших фазах знижує цей показник до 50%.
Різкий будильник та пам’ять
Варто зауважити, що різкий звук будильника може негативно впливати на пам’ять про сни. Різке підвищення рівня кортизолу погіршує можливість фіксувати спогади. Натомість, природне або поступове прокидання у світлій кімнаті підвищує шанси зберегти в пам’яті деталі сновидінь.
Чому деякі люди пам’ятають сни краще?
Дослідження демонструють, що емоційно насичені сни запам’ятовуються легше, адже сильні почуття сприяють глибшому закріпленню спогадів. Люди з високим рівнем відкритості до нових вражень також краще згадують свої сни. Ще однією з причин можуть бути нейрофізіологічні особливості мозку.
Суб’єктивні спогади та дослідження
Оскільки неможливо безпосередньо фіксувати сни під час їхнього прояву, науковці покладаються на суб’єктивні спогади людей. Проведені дослідження підтверджують зв’язок між снами, пам’яттю та емоційним становищем. Наприклад, експеримент 2024 року показав, що позитивні сновидіння можуть покращувати настрій наступного дня, а ті, хто частіше пригадує сни, мають більш стабільний емоційний фон.
Таким чином, дослідники продовжують вивчати цю загадкову тему, аби дати нам більше відповіді на питання, чому ж в нашій пам’яті залишається так мало з того, що відбувається в наших снах.