Земля наближається до критичної межі? Вчені оцінили ймовірність кліматичної катастрофи в 62%

Фото - freepik

Нові наукові дослідження свідчать, що за збереження нинішнього кліматичного курсу людство ризикує перетнути кілька критичних точок неповернення в кліматичній системі Землі. Імовірність такого сценарію становить 62%, згідно з оцінками вчених з Університетів Ексетера та Гамбурга.

Дослідження опубліковане в University of Exeter news release.

Читайте також: Аборигени Австралії залишили послання людству: про що розповіли наскельні фігури віком 7 тисяч років

Так, у межах дослідження оцінено ризики для 16 компонентів кліматичної системи Землі, серед яких:

  • танення льодовикових щитів у Гренландії та Антарктиді;
  • деградація тропічних лісів, зокрема Амазонії;
  • загибель тропічних коралових рифів.

Вчені б’ють на сполох, що навіть за найбільш обережним сценарієм нинішня кліматична політика може призвести до незворотних змін принаймні в одному з цих напрямків.

Наприклад, деградація Амазонії через вирубку лісів, пожежі та зміну клімату загрожує не лише біорізноманіттю, але й значним підвищенням концентрації вуглекислого газу в атмосфері, що суттєво посилить глобальне потепління.

Що ж стосується загибелі тропічних коралових рифів, то вже зараз деякі з них знебарвлюються. І це при тому, що корали є основним джерелом життя для багатьох морських організмів і важливою частиною рибальства в тропічних районах.

Саме тому, професор Тім Лентон з Глобального інституту систем (Ексетер) закликав не лише уникати “негативних” точок неповернення, а й докласти всіх зусиль, щоб запустити  “позитивні” масштабні зміни у суспільстві й економіці, які забезпечать сталий розвиток і безпечне майбутнє.

Наприклад, один із авторів дослідження, Якоб Дойтлофф, заявив, що перехід до сценаріїв з нижчими викидами суттєво зменшує ризики. До того ж, навіть якщо деякі критичні зони вже почнуть деградувати, це не обов’язково спричинить “ефект доміно”.

Загалом дане дослідження базується на п’яти моделях соціально-економічного розвитку з різними рівнями глобального потепління. При цьому висновок однозначний: без перегляду теперішнього курсу людство може втратити контроль над процесами, які стануть незворотними.

Читайте також: Давні мікроби Землі підказали, де шукати життя в системі Сатурна

Як зменшити ризики

Щоб запобігти таким непоправним змінам, вчені закликають переходити до відновлювальних джерел енергії, більш ефективно використовувати природні ресурси та захищати екосистему. Це дозволить значно зменшити ймовірність досягнення критичних точок і допоможе стабілізувати кліматичну ситуацію на планеті.

Читайте також