Categories: Наука

Затонулий світ знайшли під Тихим океаном

Дослідники оголосили про вражаюче відкриття: у мантії Землі були знайдені затоплені тектонічні плити, які не повинні там бути. Цю інформацію повідомляє Phys.org.

Також цікаво: Науковці відтворили зовнішність людей, які жили мільйон років тому

Нове дослідження змінює уявлення про тектоніку плит

Вчені з Федерального інституту технології Цюриха розробили моделі нижньої мантії, щоб виявити області, де сейсмічні хвилі поводяться по-іншому, ніж очікувалося. Це відкрило нові горизонти в нашому розумінні тектоніки плит Землі і стало справжньою загадкою для дослідників.

Застосовуючи сейсмічні записи, геологи шукали занурені тектонічні плити. Вони зазвичай знаходили їх у зонах субдукції, де одна плита занурюється під іншу. Це давало змогу вивчати, як утворюються і руйнуються плити на поверхні Землі протягом її історії.

Неочікувані знахідки під океаном

Однак нове відкриття, зроблене спільно з Каліфорнійським технологічним інститутом, виявило додаткові зони в мантії, що виглядають як залишки затоплених плит. І тут починається найцікавіше: ці плити знаходяться далеко від своїх “тихих” місць. Вони розташовані під великими океанами або всередині континентів, де немає жодних геологічних свідчень минулої субдукції.

За словами одного з авторів, докторанта Геологічного інституту ETH Zurich, Томаса Схоутена, “схоже, що такі зони в мантії Землі набагато поширеніші, ніж вважалося раніше”. Одне з нових відкриттів розташоване під західною частиною Тихого океану, місцем, де, згідно з традиційними теоріями, не повинен бути матеріал від субдукованих плит.

Запитань більше, ніж відповідей

Вчені поки не можуть точно визначити, який саме матеріал там знаходиться і що це означає для динаміки Землі. “Це справжня дилема. Використовуючи нову модель високої роздільної здатності, ми можемо бачити такі аномалії по всій мантії Землі, але не знаємо, що вони означають, на якому матеріалі базуються виявлені закономірності”, — зазначають дослідники.

Зараз науковці лише будують припущення. “Ми вважаємо, що ці аномалії можуть мати різні походження”, — продовжують автори дослідження. Вони припускають, що це не просто холодний матеріал плит, який занурився в мантію за останні 200 мільйонів років.

Незвідані області мантії

Вчені вважають можливими дві основні теорії: або це стародавній, багатий кремнієм матеріал, який залишився з моменту формування мантії близько 4 мільярдів років тому, незважаючи на конвективні рухи в мантії, або області з великим вмістом заліза, які накопичувалися через мантійні рухи протягом мільярдів років.

Це відкриття не лише кидає виклик існуючим поглядам, але й розширює горизонти нашого розуміння геологічних процесів, що відбуваються на глибині Землі.

Aleksandr V.

Recent Posts

Київстар, Vodafone чи Lifecell: хто став лідером березневої міграції абонентів після підвищення тарифів

Після нещодавнього підвищення тарифів українці почали масово змінювати мобільного оператора.

1 годину ago

Українські прізвища, що вказують на аристократичне походження: перевірте своє у списку

Деякі українські прізвища можуть вказувати на аристократичне або шляхетське походження.

2 години ago

Надзвичайно потужна магнітна буря: вчені дали прогноз активності Сонця на 16 квітня

Підвищену геомагнітну активність спровокували два сильні викиди корональної маси.

3 години ago

Небезпечне мистецтво: вчені виявили на давній масці в Саккарі сліди рідкісного токсичного пігменту

За словами вчених, для таких артефактів греко-римського періоду це велика рідкість.

4 години ago

OpenAI створює соцмережу майбутнього: що відомо

Нова соціальна мережа буде інтегрована з можливостями генерації зображень за допомогою ChatGPT.

5 години ago