Зображення створено ШІ для YSTNews
Міжнародна команда вчених під керівництвом австралійських дослідників встановила, що перші континентальні породи Землі, які виникли 4,5 млрд років тому, за хімічним складом майже ідентичні сучасній корі. Це відкриття кидає виклик традиційним уявленням про початок тектоніки плит і змушує переглянути механізми формування земної поверхні.
Дослідження опубліковано у престижному науковому журналі Nature.
Так, фахівці з Університету Маккуорі поставили під сумнів попередні теорії про початок тектоніки плит. Вони заявили, що процеси, схожі на сучасну тектоніку, могли розпочатися набагато раніше, ніж вважалося раніше.
Так, вчені створили математичні моделі умов гадейського еону (4,5–4,0 млрд років тому), коли поверхня Землі була океаном магми. Розрахунки показали, що хімічний дисбаланс між корою та мантією міг виникнути без субдукції — просто через поділ металевого ядра та силікатних порід.
Це означає, що рання кора Землі вже містила характерні хімічні маркери, які раніше пов’язували виключно з тектонікою плит, включаючи аномально низький вміст ніобію.
Такі особливості могли виникнути ще до початку субдукції — у процесі формування земного ядра, коли ніобій потонув у металевому ядрі планети.
Крім того, метеоритне бомбардування (4,0–3,8 млрд років тому) та фрагментація кори відіграли ключову роль у “дозріванні” континентів. Тектоніка плит, ймовірно, почалася уривчасто і лише пізніше стала безперервною.
Раніше вважалося, що тектоніка запустилася не раніше 3 млрд років тому — тепер ясно, що хімічний «підпис» континентів виник набагато раніше.
Розуміння ранньої геодинаміки Землі допомагає передбачити, як формуються континенти інших планетах і де шукати заселені світи.
Це лише один із прикладів того, як технології змінюють обличчя медицини та роблять її більш…
У місцях проживання стародавніх людей знайдено багато залишків охри: її товкли, розтирали й змішували з…
Є ідея використання аналогічних технологій для захисту тварин — наприклад, додавання білка в корми для…
Група вчених з Арктичного університету Норвегії у Тромcё виявили тривожну тенденцію: арктичні фіорди можуть перестати ефективно поглинати…
Виробник поки що не розкриває всіх технічних подробиць, але відомо, що в блискавці вбудований механізм,…
Зіткнення з Теєю могло мати значний вплив на геологічну та кліматичну еволюцію Землі.