Categories: Наука

Вчені знайшли колосальні запаси метану в Амурській області Росії: наскільки критична небезпека для клімату

Російські вчені виявили колосальні запаси метану у Бурейському водосховищі, розташованому в Амурській області і Хабаровському краї, — як у льоду, так і розчиненого у воді. За їхніми словами, концентрація метану там сягає до 3000 мкл/л, що вважається надзвичайно високим показником і становить реальну загрозу для людства.

За їхніми словами науковців, цьогорічна зима та гідрологічні умови були аномальними, що посилило ефект скупчення метану.

Загалом же дослідження проводилися у 2024–2025 роках у рамках роботи консорціуму “РІТМ вуглецю”. Відомо, що першу експедицію на водосховище було організовано Інститутом фізики атмосфери РАН у рамках роботи консорціуму “РІТМ вуглецю” у квітні 2024 року. А у березні-квітні 2025 року співробітники інституту продовжили роботи щодо оцінки величини весняного викиду з Бурейського водосховища.

Відомо, що це відносно молоде водосховище, його наповнення відбувалося у 2003-2009 роках. Воно цікаве будовою свого ложа, особливо після зсуву, що стався в 2018 році, що вплинув на рельєф водойми в середній його частині.

За словами вчених, вони проводили обстеження як усього водосховища, так і основних притоків. При цьому після буріння лунок, вони спостерігали як вода буквально “кипіла” через потужні бульбашкові потоки.

“Спостерігалися численні бульбашки у льоду, потужні бульбашкові потоки, буквально кипіння води після буріння лунок. Виміряні концентрації розчиненого метану у воді досягали 3 тис. мкл/л, що є колосальним значенням. Крім метану також вимірювалися концентрації вуглекислого газу, вміст вуглецю, гідрологічні та гідрохімічні характеристики”, – кажуть науковці.

Вчені зазначають, що взимку поверхня цих прісноводних водойм покривається льодом, у зв’язку з чим метан, що утворюється в донних відкладах, не виходить в атмосферу, а накопичується в крижаному покриві і водній товщі.

Разом з тим, під час танення льоду цей метан вивільняється і це явище називається весняним викидом. Його вклад може становити значну частину річної емісії метану з поверхні водойми. Цю гіпотезу підтвердив аналіз супутникових даних, показав значні сплески концентрації метану у атмосфері при сході льоду.

Подібні явища важливо моніторити, адже великі весняні викиди метану з водойм можуть мати кліматичні наслідки не лише локального, а й планетарного рівня.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Microsoft випустила ультратонкий ноутбук у стилі MacBook Air

Компанія Microsoft офіційно представила новий ультратонкий ноутбук, який позиціонується як прямий конкурент MacBook Air від…

49 хвилин ago

Європа висихає? Вчені попередили, що Польща, Україна та Балкани на межі водної кризи: що відомо

Вчені кажуть, що особливо складна ситуація — в аграрних регіонах Польщі та України, де посуха…

3 години ago

Kyivstar, Vodafone і lifecell змінюють тарифи: як не залишитися без грошей і зв’язку

Мобільні оператори час від часу змінюють умови своїх тарифних планів, однак абоненти не завжди знають…

5 години ago

Чому ракети завжди летять на схід, а не на захід: вчені вказали на несподіваний аргумент

Здавалося б, напрямок запуску ракети - справа виключно техніки. Але насправді за цим вибором стоять…

6 години ago

Чим небезпечний індикатор “E” на смартфоні: поради для тих, хто втомився від повільного інтернету

Все частіше абоненти в Україні бачать на екранах своїх смартфонів індикатор "Е". Він означає, що…

7 години ago