Фото - Paulo Schwirkowski
У тропічних лісах західної Панами вчені виявили унікальний вид деревоподібної папороті — Cyathea rojasiana, яку назвали “папороттю-зомбі” через її здатність перепрофілювати відмерле листя для підживлення материнської рослини.
Про це повідомляють у виданні Esajournals.
Так, у тропічних лісах Панами вчені виявили унікальну папороть, яка після відмирання відновлює свої тканини, щоб підживлювати материнську рослину. Йдеться про один з видів деревної папороті, який називається Cyathea rojasiana.
Читайте також: Екологічна криза знищує мікросвіт лісів: чому сотні видів грибів опинились на межі зникнення
Даний вид відомий своєю унікальною здатністю перепрофілювати відмерлі вайї (листя) у кореневі структури, які забезпечують материнську рослину поживними речовинами.
Під час життя, старе листя рослини нахиляються до землі, дозволяючи рахісу – центральній частині листка – стикатися із землею. Після відмирання листя, водоносні структури всередині рахісу трансформуються у корені. Ці нові корені занурюються у ґрунт і продовжують забезпечувати рослину поживними речовинами, зокрема азотом.
Як розповів професор Джеймс Даллінг, який є провідним автором дослідження, листя папороті не просто проростає, а повністю перепрофілюється його тканина. І це дуже відрізняється від того, що роблять інші папороті, і про що було вже відомо вченим.
Здатність папороті Cyathea rojasiana “реанімувати” свої відмерлі вайї та використовувати їх як корені є унікальною серед відомих рослин.
Зазначимо, що вперше даний вид був описаний у 2001 році під назвою Cyathea panamensis А.Рохасом, але ця назва виявилася нелегітимною. У 2011 році Маркус Ленерт офіційно описав вид під назвою Cyathea rojasiana.
Читайте також: Вчені заявили про можливий океан у Африці: що відомо про глобальні зміни на карті світу
До речі, папороть Cyathea rojasiana зустрічається виключно в тропічних гірських лісах Панами, де адаптувалася до умов бідних вулканічних ґрунтів.
Apple та SpaceX змагаються за лідерство у сфері супутникового зв'язку для мобільних пристроїв, прагнучи усунути…
Нове визначення може бути запроваджене до 2030 року, якщо будуть виконані всі технологічні вимоги, зокрема…
Це відкриття допоможе краще вивчити природу сонячного вітру та його вплив на Землю.
Навесні 2025 року на ринку з’явилося чимало доступних смартфонів, але одна модель особливо гармонійно поєднала…
Україна активно працює над створенням власної великої мовної моделі (LLM), яка може стати конкурентом міжнародним…
Вчені зробили сенсаційне відкриття – вони виявили сліди найдавнішого зниклого континенту, який отримав назву Велика…