Categories: Наука

Вчені виявили організм, здатний вижити на Марсі – і це не бактерія

Вчені вже знають, що деякі земні бактерії теоретично можуть вижити в умовах Марса. Але чи здатний на це більш складний організм? Не так давно вчені відтворили умови Марса на Землі, щоб підтвердити або спростувати свої припущення щодо лишайників.

У дослідженні, опублікованому в журналі IMA Fungus 31 березня, вчені відтворили марсіанські умови на Землі, щоб протестувати два види земних лишайників — Diploschistes muscorum та Cetraria aculeata.

Результати цього дослідження можуть допомогти зрозуміти, як більш складні організми можуть адаптуватися до екстремальних умов Марса.

Ці організми самі по собі дивні хоча б тому, що є по суті колонією симбіотів з різних царств, а то й доменів життя — грибів, найпростіших чи ціанобактерій. Свого часу вони викликали багато наукових суперечок про те, як їх класифікувати, доки у 2010-х роках лишайники остаточно не почали розглядати як частину царства грибів. Це з погляду сучасної біології робить їх ближче до тварин, ніж до рослин. А ось що вже напевно було відомо сотні років, то це їхня здатність виживати в найсуворіших умовах, наприклад, на крайній Півночі.

Саме ця стійкість і підштовхнула вчених використати лишайники для перевірки їхньої здатності вижити на іншій планеті. Звичайно, на Марс їх ніхто не відправляв, а тому довелося обійтися лабораторними умовами.

Для цього у спеціальній камері було встановлено:

  • тиск у 5-7 мбар;
  • атмосфера з 95% вмістом вуглекислого газу та 5% — кисню;
  • температура від +18 до -26 градусів за Цельсієм;
  • вологість лише на рівні 8-32%;

На додачу в камері відключили світло та опромінили дозою рентгенівського опромінення в 50 Грей, що приблизно можна порівняти з роком перебування на Марсі. Перед “висадкою” лишайники зволожили, що зробило їх активними.

У ході дослідження було встановлено, що Cetraria aculeata зазнала сильного окиснювального стресу та отримала певні пошкодження. Цей вид був обраний через те, що в його складі є пігмент меланін, який, як вважається, відіграє роль у захисті від радіації. Що ж, це йому не дуже допомогло.

А ось Diploschistes muscorum показав низький рівень ушкодження мембран і в цілому краще пережив експеримент, оскільки в ньому почали активніше вироблятися антиоксиданти. Він зберіг метаболізм та продовжив фотосинтезувати після завершення експерименту.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Баги без терміну придатності? Windows 11 розкритикували за старі проблеми

Чому гігант ігнорує очевидні недоліки?

2 години ago

Революція в астрофізиці: японський фізик розгадав 30-річну таємницю дивної поведінки чорних дір

Японський вчений Хаято Мотохасі з Токійського столичного університету розкрив загадку, яка тридцять років залишалася нерозгаданою.

4 години ago

Lifecell представив доступний тариф для пенсіонерів 60+: які існують обмеження

Даний тарифний план доступний виключно для українців віком 60+.

6 години ago

Топ-10 українських прізвищ, які належали геніальним людям: перевірте своє у списку

У давнину прізвища часто ставали результатом визнання таланту чи визначних заслуг людини.

7 години ago

Магнітні бурі на вихідних: що відомо про активність Сонця 26–27 квітня

На вихідних потужних спалахів на Сонці не очікується.

8 години ago

Менше червоного, більше стилю: Google “освіжила” дизайн пошти для iPhone та iPad

Оновлення доступне у версії 6.0.250119 для iPhone та iPad і вже розповсюджується для всіх користувачів.

9 години ago