Categories: Наука

Вчені виявили організм, здатний вижити на Марсі – і це не бактерія

Вчені вже знають, що деякі земні бактерії теоретично можуть вижити в умовах Марса. Але чи здатний на це більш складний організм? Не так давно вчені відтворили умови Марса на Землі, щоб підтвердити або спростувати свої припущення щодо лишайників.

У дослідженні, опублікованому в журналі IMA Fungus 31 березня, вчені відтворили марсіанські умови на Землі, щоб протестувати два види земних лишайників — Diploschistes muscorum та Cetraria aculeata.

Результати цього дослідження можуть допомогти зрозуміти, як більш складні організми можуть адаптуватися до екстремальних умов Марса.

Ці організми самі по собі дивні хоча б тому, що є по суті колонією симбіотів з різних царств, а то й доменів життя — грибів, найпростіших чи ціанобактерій. Свого часу вони викликали багато наукових суперечок про те, як їх класифікувати, доки у 2010-х роках лишайники остаточно не почали розглядати як частину царства грибів. Це з погляду сучасної біології робить їх ближче до тварин, ніж до рослин. А ось що вже напевно було відомо сотні років, то це їхня здатність виживати в найсуворіших умовах, наприклад, на крайній Півночі.

Саме ця стійкість і підштовхнула вчених використати лишайники для перевірки їхньої здатності вижити на іншій планеті. Звичайно, на Марс їх ніхто не відправляв, а тому довелося обійтися лабораторними умовами.

Для цього у спеціальній камері було встановлено:

  • тиск у 5-7 мбар;
  • атмосфера з 95% вмістом вуглекислого газу та 5% — кисню;
  • температура від +18 до -26 градусів за Цельсієм;
  • вологість лише на рівні 8-32%;

На додачу в камері відключили світло та опромінили дозою рентгенівського опромінення в 50 Грей, що приблизно можна порівняти з роком перебування на Марсі. Перед “висадкою” лишайники зволожили, що зробило їх активними.

У ході дослідження було встановлено, що Cetraria aculeata зазнала сильного окиснювального стресу та отримала певні пошкодження. Цей вид був обраний через те, що в його складі є пігмент меланін, який, як вважається, відіграє роль у захисті від радіації. Що ж, це йому не дуже допомогло.

А ось Diploschistes muscorum показав низький рівень ушкодження мембран і в цілому краще пережив експеримент, оскільки в ньому почали активніше вироблятися антиоксиданти. Він зберіг метаболізм та продовжив фотосинтезувати після завершення експерименту.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Як вибрати бюджетний смартфон, щоб не пошкодувати: практичні поради

Дізнайтеся, як обрати бюджетний смартфон, щоб не помилитися: ключові поради та рекомендації для успішної покупки.

47 хвилин ago

Вчені розкрили призначення кадика: чому він є у чоловіків, але відсутній у жінок?

Вчені розкрили функцію кадика у чоловіків та його відсутність у жінок, пояснюючи анатомічні особливості обох…

9 години ago

Експерти розповіли, чому захисні плівки для смартфонів більше не актуальні

Фахівці пояснили, чому захисні плівки для смартфонів більше не актуальні. Новітні технології пропонують ефективніший захист.

10 години ago

Як миттєво заснути: простий трюк з ногою підтверджений наукою

Науковці розкрили простий трюк для швидкого засинання: спробуйте спати з однією ногою поза ковдрою для…

11 години ago

П’ять хитрощів, як оживити старий iPhone

Оживіть свій старий айфон з нашими 5 порадами: покращуйте продуктивність, реанімізуйте батарею та продовжте термін…

12 години ago

Як зранку після сну миттєво відчути бадьорість: перша основна порада

Дослідження показує, як природне світло може допомогти прокидатися бадьорим. Вплив 20 хвилин світла перед пробудженням…

14 години ago