Фото - freepik
Дослідники з Бразилії з’ясували, що мікроводорості Monoraphidium contortum здатні ефективно очищувати воду від залишків популярних антибіотиків — сульфаметоксазолу та триметоприму. Саме ці речовини часто потрапляють у водойми зі стоками та сприяють поширенню небезпечних супербактерій.
Дослідження опубліковано у науковому виданні Biochemical Engineering Journal (BEJ).
Читайте також: Україну накрила потужна магнітна буря: прогноз на 20 травня
Науково давно доведено, що коли антибіотики у малих дозах постійно присутні у водоймах, то це призводить до антибіотикорезистентності – здатності бактерій виживати навіть після застосування ліків. Внаслідок цього навіть звичайні інфекції можуть стати невиліковними або вимагати надскладного лікування.
Не дивно, що бразильські вчені з Федерального університету ABC у Сан-Паулу взялись досліджувати цю тему.
Дійсно, сучасні очисні споруди не справляються з видаленням антибіотиків, що призводить до накопичення їх у природі. Це провокує появу супербактерій — стійких до лікуваннянебе патогенів, які Всесвітня організація охорони здоров’я вважає однією з головних загроз для людства.
За оцінками , антибіотикорезистентність може стати однією з головних причин смертності у світі вже до 2050 року. З цієї причини відкриття ефективного, недорогого й екологічного методу очищення — критично важливий крок у запобіганні цій загрозі.
І от експериментально вдалось встановити, що мікроскопічні водорості Monoraphidium contortum здатні ефективно очищати воду від слідів популярних антибіотиків, таких як сульфаметоксазол і триметоприм.
У своїх експериментах науковці вирощували Monoraphidium contortum у фотобіореакторах — спеціальних установках, які імітують природні умови для росту водоростей. У ході експериментів у фотобіореакторі мікроводорості показали вражаючі результати. Вони видаляли 27–42% антибіотиків із води, зберігали нормальне зростання навіть при низьких концентраціях ліків.
“Наше дослідження демонструє великий потенціал біоремедіації з використанням мікроводоростей як частини третинного етапу очищення стічних вод”, — зазначив професор Марсело Мацудо, який очолював проєкт.
Науковці підкреслюють, що метод потребує подальших досліджень для масштабування, але вже сьогодні відкриває шлях до нових стандартів очищення води, які поєднують екологічність, ефективність і економічну доцільність.
До речі, окрім очищення води, мікроводорості під час процесу накопичували біомасу, яку можна використати для виробництва біодизельного пального. Це відкриває можливість для створення замкнених екологічних циклів: водорості не тільки очищають воду, а й забезпечують додаткове джерело енергії.
Читайте також: У джунглях Панами зародилася химерна мавп’яча традиція: чому капуцини викрадають малят у диких сусідів
Науковці бачать у цьому природному механізмі шанс на створення нової, “зеленої” системи очищення стічних вод.
Дізнайтесь про поширені помилки користувачів iPhone, які шкодять продуктивності та акумулятору вашого пристрою. Як уникнути…
Глобальне потепління відкриває нові можливості для України у сільському господарстві. З правильним зрошенням країна може…
Фахівець пояснює, чому флагманські смартфони відмовляються від слотів для карт пам’яті, зокрема через швидкість вбудованої…
Горбаті кити можуть спілкуватися з людьми, створюючи бульбашкові кільця, і це може стати ключем до…
Дізнайтесь, як захистити екран смартфона від вигорання за допомогою простих порад: темна тема, автоматичне регулювання…
Дізнайтеся, як обрати бюджетний смартфон, щоб не помилитися: ключові поради та рекомендації для успішної покупки.