Categories: Наука

Вчені відкрили революційний спосіб очищення води від антибіотиків: що відомо про екофільтр майбутнього

Дослідники з Бразилії з’ясували, що мікроводорості Monoraphidium contortum здатні ефективно очищувати воду від залишків популярних антибіотиків — сульфаметоксазолу та триметоприму. Саме ці речовини часто потрапляють у водойми зі стоками та сприяють поширенню небезпечних супербактерій.

Дослідження опубліковано у науковому виданні Biochemical Engineering Journal (BEJ).

Читайте також: Україну накрила потужна магнітна буря: прогноз на 20 травня

Науково давно доведено, що коли антибіотики у малих дозах постійно присутні у водоймах, то це призводить до антибіотикорезистентності – здатності бактерій виживати навіть після застосування ліків. Внаслідок цього навіть звичайні інфекції можуть стати невиліковними або вимагати надскладного лікування.

Не дивно, що бразильські вчені з Федерального університету ABC у Сан-Паулу взялись досліджувати цю тему.

Дійсно, сучасні очисні споруди не справляються з видаленням антибіотиків, що призводить до накопичення їх у природі. Це провокує появу супербактерій — стійких до лікуваннянебе патогенів, які Всесвітня організація охорони здоров’я вважає однією з головних загроз для людства.

За оцінками , антибіотикорезистентність може стати однією з головних причин смертності у світі вже до 2050 року. З цієї причини відкриття ефективного, недорогого й екологічного методу очищення — критично важливий крок у запобіганні цій загрозі.

І от експериментально вдалось встановити, що мікроскопічні водорості Monoraphidium contortum здатні ефективно очищати воду від слідів популярних антибіотиків, таких як сульфаметоксазол і триметоприм.

У своїх експериментах науковці вирощували Monoraphidium contortum у фотобіореакторах — спеціальних установках, які імітують природні умови для росту водоростей. У ході експериментів у фотобіореакторі мікроводорості показали вражаючі результати. Вони видаляли 27–42% антибіотиків із води, зберігали нормальне зростання навіть при низьких концентраціях ліків.

“Наше дослідження демонструє великий потенціал біоремедіації з використанням мікроводоростей як частини третинного етапу очищення стічних вод”, — зазначив професор Марсело Мацудо, який очолював проєкт.

Науковці підкреслюють, що метод потребує подальших досліджень для масштабування, але вже сьогодні відкриває шлях до нових стандартів очищення води, які поєднують екологічність, ефективність і економічну доцільність.

До речі, окрім очищення води, мікроводорості під час процесу накопичували біомасу, яку можна використати для виробництва біодизельного пального. Це відкриває можливість для створення замкнених екологічних циклів: водорості не тільки очищають воду, а й забезпечують додаткове джерело енергії.

Читайте також: У джунглях Панами зародилася химерна мавп’яча традиція: чому капуцини викрадають малят у диких сусідів

Науковці бачать у цьому природному механізмі шанс на створення нової, “зеленої” системи очищення стічних вод.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Київстар рекордно знизив ціни на тарифи: що потрібно знати абонентам

Київстар знизив тарифи для своїх абонентів. Дізнайтесь, які зміни відбулись та що це означає для…

5 днів ago

На Сонці утворився “вогняний каньйон” після вибуху потужного спалаху

На Сонці відбулося потужне виверження, яке спричинило утворення "вогняного каньйону" в 400 тис. км. Вчені…

6 днів ago

Знайдено 2400-річний затонулий торговий корабель з рідкісними артефактами

У Хорватії знайдено 2400-річний затонулий торговий корабель з антикварними артефактами. Знахідка містить амфори, кераміку та…

1 тиждень ago

Galaxy S26 Ultra: новий стандарт у яскравості та тонкості екрану

Galaxy S26 Ultra матиме тонший і яскравіший дисплей завдяки новітній CoE-технології, що покращить візуальні враження…

1 тиждень ago

Чи можуть собаки передбачити наше майбутнє? Дослідження вражають

Собаки володіють феноменальними здібностями, здатні передбачати хвороби, вагітність та навіть стихійні лиха. Дослідження підтверджують їх…

1 тиждень ago

Небезпеки роботи з ноутбуком на колінах: що варто знати

Дізнайтеся, чому робота з ноутбуком на колінах може бути шкідливою для здоров'я та продуктивності.

1 тиждень ago