Фото - freepik
Науковці попереджають про стрімке поширення небезпечного грибка Aspergillus через зміну клімату. Цей патоген уже щороку заражає мільйони людей, а до 2100 року може охопити до 77% нових територій, якщо країни не скоротять використання викопного палива.
Про це пише американська газета Financial Times.
Читайте також: Біологічний “привіт” з Іудейської пустелі: вчені проростили насіння віком понад 800 років
Науковці б’ють на сполох через стрімке поширення небезпечного грибка Aspergillus, що становить серйозну загрозу для здоров’я людей у всьому світі.
Грибок Aspergillus — це рід цвілевих грибів. Наразі відомо понад 300 видів даного грибка. Деякі з них широко розповсюджені в природі (ґрунт, рослинні рештки, повітря) і можуть бути небезпечними для здоров’я людини, особливо за ослабленого імунітету.
Згідно з дослідженням, зміна клімату створює сприятливі умови для активного розмноження даного грибка, що може призвести до зараження мільйонів людей та охоплення нових регіонів планети.
Як правило, людина вдихає спори грибка, які присутні в повітрі. У здорової людини імунна система знищує ці спори, однак вразливі групи ризику можуть захворіти.
Грибок Aspergillus викликає такі хвороби:
Так, за оцінками ВООЗ, щороку від інвазивного аспергільозу помирає до 400 тисяч осіб.
Експерти зазначають, що підвищення глобальних температур дозволяє грибку виживати в ширшому діапазоні кліматичних умов, зокрема в регіонах, які раніше вважались несприятливими для його існування. Особливо тривожить вчених швидке пристосування грибків до температур і хімікатів, що ускладнює їх контроль.
Дослідження, на яке посилається видання, передбачає, що якщо темпи використання викопного палива не зменшаться, то до кінця століття грибок може поширитися ще на 77% нових територій. Це не лише розширить ареал інфекції, а й підвищить ризик зараження в країнах, які наразі не стикаються з подібною загрозою.
Особливо тривожною є стійкість Aspergillus до ліків: багато штамів виявляють опір до протигрибкових препаратів, що ускладнює лікування. За словами вчених, ми вже наближаємося до «переломного моменту» у боротьбі з інвазивними грибковими захворюваннями, які, за оцінками, щороку стають причиною близько 3,8 мільйона летальних випадків.
Крім того, експерти наголошують на недостатньому вивченні грибкового світу, адже на сьогоднішній день досліджено лише близько 10% його видів. У контексті зміни клімату та зростаючої глобальної мобільності людей, недооцінка грибкової загрози може призвести до серйозних епідеміологічних наслідків.
Читайте також: Загроза чи видовищне зближення? Помаранчевий карлик щосекунди ближче на 14,5 км до Землі
Фахівці закликають уряди посилити моніторинг грибкових захворювань, вкладати більше ресурсів у медичні дослідження та розробку нових ліків, а також активніше боротися зі зміною клімату, зменшуючи викиди парникових газів і обмежуючи використання викопного палива.
Розробка вже викликає зацікавлення серед екологів та підприємців.
На Миколаївщині виявили унікальну античну посудину у вигляді жіночої голови.
З настанням спекотних днів користувачам смартфонів варто бути обережнішими.
Вчені довели, що люди з домінуючою лівою рукою частіше досягають вершини корпоративної ієрархії та стають…
Перша десятка складається переважно з нових флагманів, серед яких також є і пристрої, що лише…
Дослідження включало радіовуглецеве датування, аналіз ДНК та хімічний аналіз, які підтвердили автентичність і вік насіння.