Зображення створено ШІ для YSTNews
В Антарктиді виявили новий вид риби-дракона, яка протягом сотень тисяч років мешкала під крижаним покривом і має надзвичайно обмежений ареал.
Відкриття
На західному узбережжі Антарктичного півострова дослідники вперше визнали окремим видом рибу-дракона Akarotaxis gouldae. Попередньо її відносили до вже відомих представників роду, але недавній генетичний аналіз підтвердив, що ця риба еволюціонувала самостійно понад 780 000 років, повідомляє earth.com.
Походження
ДНК-дослідження доводить, що Akarotaxis gouldae відокремилася від свого найближчого предка із початку останнього льодовикового періоду. Ізольовані глибини Південного океану стали для неї природним «убежищем», де популяція залишалася незайманою зовнішніми впливами.
Зовнішні ознаки
Головна відмінність виду – дві темні смуги по боках, відсутні в інших Bathydraconidae. Мисливці за наукою довго зберігали ці зразки в музейних фондах, а повторний морфологічний і молекулярний аналіз дозволив остаточно класифікувати новий вид.
Біологічні особливості
Akarotaxis gouldae живе на глибині сотень метрів, володіє антифризними глікопротеїнами в крові й має вкрай низьку плодючість – лише кілька сотень ікринок в яєчниках. Дорослі особини виходять ближче до узбережжя заради охорони гнізд, тоді як личинки підіймаються в приповерхневі шари води.
Ареал та загрози
Вся популяція обмежується смугою довжиною близько 400 км уздовж Антарктичного півострова – зони, яка відчуває одне з найшвидших потеплінь на планеті. Рекорд +18,3 °C на станції «Есперанса» (2020) свідчить про танення льоду, втрату кормових біот і глобальні зрушення екосистеми. Крім цього, тралове промислення криля загрожує личинкам нововідкритого виду.
Поіменування та значення
Вид названо на честь американського дослідного судна Laurence M. Gould, яке у 2024 році завершило експедиційний сезон. Відкриття Akarotaxis gouldae розширює наші уявлення про життя в екстремальних куточках Землі та підкреслює необхідність збереження вразливих антарктичних екосистем.
Вас також можуть зацікавити новини:
Вітак розкрив всі кольори нових iPhone 17 і iPhone 17 Air, що обіцяє дивувати покупців…
У Дніпропетровській області виявили стародавні артефакти, що можуть змінити наше уявлення про регіональну історію.
Податкова служба України проводить перевірки рахунків громадян та вимагає пояснень щодо джерел доходів. Дізнайтесь більше…
Вчені виявили нового акулоподібного хижака Dulcibella camanchaca на глибині 8000 метрів, що перевертає уявлення про…
Kyivstar запустив Starlink для смартфонів в Україні, забезпечуючи глобальний супутниковий зв’язок для користувачів.
Корейські вчені розробили сенсор для виявлення раку за 20 хвилин, використовуючи світло і машинне навчання…