В Андах розкопали мумію з татуюваннями, яких світ ще не бачив: замість чорнил – мінерали
На тілі 800-річної мумії вчені виявили унікальні татуювання, створені з мінералів — магнетиту та піроксенів. Це може свідчити про незвичайні ритуальні практики та технології давніх андських цивілізацій. Деталі розслідування та наукові припущення далі.
Відкриття опубліковано у науковому виданні Journal of Cultural Heritage (JCH).
Отож, міжнародна група вчених з Італії , Німеччини та Франції виявила незвичайні татуювання на обличчі та руці жіночої мумії з Анд, що датується XIII–XIV століттями.
Мумію, що зберігається в Туринському університеті, було виявлено в Андах і ретельно вивчено із застосуванням інфрачервоної спектроскопії, рентгенівської флуоресценції та раманівської мікроспектроскопії.
Аналіз виявив три прямі лінії на щоках та S-подібний візерунок на зап’ястя, невидимі звичайним зором.
Вчені встановили, що татуювання виконані пігментами з магнетиту та піроксенів – несподіваний вибір, оскільки більшість давніх культур використовували вугілля. Це перший відомий випадок застосування таких мінералів для натільних малюнків.
Дослідники поки що не можуть розшифрувати значення візерунків.
«Подібні татуювання раніше не зустрічалися. Їхнє розташування на обличчі говорить про важливий соціальний чи ритуальний статус», — зазначили автори.