Подорож на Місяць – це не просто романтична мрія, а справжній виклик для космічних дослідників. Відстань до нашого природного супутника становить приблизно 348 400 кілометрів. Тож само собою виникає питання: скільки ж часу потрібно, аби дістатися до Місяця? Відповіді на це запитання надає Live Science.
Різний час подорожі залежно від місії
Якщо подивитися на місячні місії за останні кілька десятиліть, то можна помітити, що час, необхідний для досягнення Місяця, варіюється від восьми годин до 4,5 місяців. Найшвидшим апаратом, що пролетів повз Місяць, став зонд New Horizons, запущений NASA у 2006 році для вивчення Плутона. Цей космічний апарат пролетів повз Місяць всього за 8 годин і 35 хвилин після запуску.
Проте, для традиційних місій на Місяць потрібен значно більший час. Наприклад, у 1959 році радянському космічному кораблю Луна-1 знадобилося 34 години, щоб досягти супутника. Здійснюючи свою програму, цей апарат зазнав невдачі, пройшовши на відстані 5995 кілометрів від Місяця, і згодом перестав передавати сигнали.
У 1969 році, коли астронавти вже практично висадилися на Місяць, екіпажу Аполлона-11 знадобилося 109 годин і 42 хвилини. Ніл Армстронг став першим, хто поставив ногу на місячний грунт.
Чому час подорожі варіюється?
Час, потрібний для польоту до Місяця, залежить від багатьох факторів, найбільш важливим з яких є використане паливо. Інженери з’ясували, що при зменшенні витрат пального місія може зайняти більше часу, але це не завадить досягненню поставлених цілей. Шлях до Місяця може бути спрощений за рахунок використання гравітаційних сил Землі та самого Місяця, що дозволяє апарату рухатися по довшому маршруту.
У 2019 році Ізраїль запустив безпілотний космічний апарат Beresheet для посадки на Місяць. Після старту апарат обертався навколо Землі близько шести тижнів, поступово нарощуючи висоту своєї орбіти. На жаль, команда втратила зв’язок з Beresheet, і цей апарат врізався в місячну поверхню через 48 днів після старту.
Рекорди в подорожах до Місяця
Рекордним за тривалістю польоту до Місяця став зонд NASA CAPSTONE, якому знадобилося 4,5 місяці, щоб залишити Землю, кілька разів обігнути її та вийти на орбіту супутника у 2022 році. Цей зонд був відправлений для тестування орбіти, яку NASA планує використовувати для космічного форпосту Gateway.
Марк Блантон, керівник аналітики та оцінок місії NASA “Місяць-Марс”, зазначив, що час подорожі також залежить від мети місії. За його словами, агентства враховують тип доступних ракет і їх можливості для транспортування космічних апаратів, а також розмір космічного апарату. Все це в цілому визначає, з якою метою проводитиметься місія.
Висновки
Так, час подорожі до Місяця може суттєво варіюватися від місії до місії в залежності від багатьох факторів. Від швидкостей та траєкторій до типу місії— все це створює унікальний контекст для кожної окремої подорожі. Можливо, вже зовсім скоро ми побачимо ще більше захоплюючих місій на нашому природному супутнику.