Categories: Наука

Що сталося з океаном на Місяці: вчені розкрили давню таємницю

Досліджуючи породи з найдавнішого місячного кратера, вчені знайшли докази того, що колись поверхню цього супутника Землі покривав розпечений океан магми. Це відкриття підтверджує гіпотезу, що Місяць утворився внаслідок зіткнення Землі з іншим об’єктом.

Дане дослідження опублікували в журналі Nature.

Так, вчені стверджують, що на ранніх етапах свого існування Місяць був покритий океаном розпеченої магми. При цьому на твердий супутник Землі Місяць перетворився приблизно 4,43 мільярда років тому — майже одночасно з тим, як Земля стала стабільною і придатною для життя.

Дійти до таких висновків вченим допоміг аналіз порід найстарішого кратера Місяця. За допомогою рентгенівського спектрометра альфа-частинок індійський марсохід “Чандраян-3” зробив 23 вимірювання тамтешнього ґрунту в межах 50 метрів від посадки поблизу найстарішого кратера.

Виявилось, що місячний ґрунт містить залізистий анортозит (ferroan anorthosite) – продукт кристалізації місячного магматичного океану.

Автори дослідження стверджують: такий хімічний склад на широких просторах вказує на те, що Місяць колись був покритий океаном магми.

Отож, суть гіпотези про “місячний магматичний океан” полягає в тому, що мільярди років тому Місяць був дуже гарячим — таким гарячим, що на його поверхні була рідка порода. Потім, у міру охолодження, яке тривало близько 20 мільйонів років, менш щільні залізисті анортозитові породи спливли на поверхню, а важчі мінерали затонули, утворивши мантію Місяця.

Подальші місії з дослідження зразків породи з басейну Південний полюс — Ейткен можуть надати ще точнішу інформацію про процес охолодження Місяця та його вплив на геологічну еволюцію Землі.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Черговий виклик для людства: вчені попереджають про новий шлях зараження через кішок

Дізнайтесь подробиці про нову небезпеку та як вона може вплинути на глобальну епідеміологічну ситуацію.

23 хвилини ago

Магнітна буря 8 травня: яка її потужність

У четвер, 8 травня, геомагнітна ситуація буде стабільною (К-індекс 2,67), що відповідає слабкому рівню.

3 години ago

Революція в орнітології: птахи проявили те, що вважалося унікальним для людини

Вчені зробили відкриття, яке змінює наше уявлення про межі між людьми та тваринами.

4 години ago

Вчені пролили світло на походження найбільших хижаків Землі: як тиранозавр потрапив до Америки

Міжнародна команда вчених розкрила нові деталі походження легендарного тиранозавра (Tyrannosaurus rex) – найбільшого сухопутного хижака…

10 години ago