Вчені виявили можливу атмосферу на планеті розміром із Землю

Фото: pixabay

Вчені зробили вражаюче відкриття, яке може змінити наше уявлення про етапи пошуку життя на інших планетах. Зокрема, йдеться про холодну зорю “Траппіст-1”, у зоряній системі, що нагадує нашу Сонячну систему. Нещодавні дослідження за допомогою космічного телескопа Джеймса Вебба показали, що планета розміром із Землю в цій системі може мати атмосферу.

Читайте також: Магнітні бурі: чого очікувати від геомагнітних хвилювань сьогодні

За даними Forbes, ще у 2017 році NASA виявило, що Траппіст-1 має сім потенційно схожих на Землю кам’янистих планет. Зокрема, три з них розташовані в “зоні життя”, що не є занадто гарячою або холодною.

Траппіст-1 знаходиться на відстані всього 39 світлових років від нас, що робить його доступним для вивчення астрономами з використанням сучасних космічних приладів. Проте початкові дослідження планет цієї системи не надали переконливих доказів про їхню схожість із Землею.

“Початкові дослідження показали, що Trappist-1 b — найближча до своєї зірки планета — може виявитися не просто темною кам’янистою планетою без атмосфери, якою її вважали раніше”, — йдеться у статті, опублікованій в журналі Nature Astronomy.

Водночас нові результати можуть свідчити про два можливі сценарії для Trappist-1 b:

  • планета без атмосфери з поверхнею, що не показує ознак вивітрювання, що може свідчити про геологічну активність, таку як вулканізм і тектоніка плит;
  • планета з туманною атмосферою вуглекислого газу, що може бути подібною до величезного супутника Сатурна — Титана.

Ця невизначеність підкреслює, наскільки складно вченим описати природу екзопланет, які обертаються навколо далеких зірок. Із слів дослідників, попередні роботи, проведені у 2023 році за допомогою JWST, припускали, що наявність густої атмосфери, багатої на вуглекислий газ, малоймовірна.

Складність завдання полягає в тому, що астрономи повинні вивчати атмосфери планет, які обертаються навколо далеких зірок. Дослідження атмосфери можливе лише тоді, коли планета проходить по диску своєї зірки. Проте червоні карликові зірки, до яких належить Траппіст-1, мають зоряні плями та виверження, які заважають точним вимірюванням.

“Очікується, що хімічний склад атмосфери Траппіста-1 b буде дуже відрізнятися від атмосфери Титана або будь-якого іншого скелястого тіла нашої Сонячної системи. Ми можемо спостерігати тип атмосфери, який ніколи раніше не бачили”, — зазначив доктор Міхаель Мін з Нідерландського інституту космічних досліджень SRON.

Це цікаво: Приховане життя в серці Антарктиди: вчені виявили дивне життя у таємному озері

Варто додати, що Траппіст-1 — це червоний карлик, менший і холодніший за наше Сонце, але набагато численніший. Ці зірки становлять приблизно 70% всіх зірок у нашій галактиці Чумацький Шлях, тому система Траппіст-1 є ключовою для астрономів.

“Планети, які обертаються навколо червоних карликів, дають нам найкращий шанс вперше вивчити атмосферу кам’янистих планет помірного клімату. Траппіст-1 — ідеальна лабораторія для цього революційного дослідження”, — підкреслила Ельза Дюкро, співавтор дослідження і асистент астронома в Комісаріаті з атомної енергії у Парижі.

Читайте також