Чи уявляли ви коли-небудь, що ще до появи людства природа змогла створити свій власний ядерний реактор? За словами вчених, це сталося в епоху, коли на нашій планеті правили тільки мікроби, пише IFLScience.
У 1972 році, коли вчені працювали на підприємстві з переробки ядерного палива в П’єрлатті (Франція), один із фізиків випадково натрапив на особливі дані під час аналізу зразків урану. Зазвичай в уранових родовищах можна знайти три основні ізотопи: уран-238, уран-234 і уран-235. Уран-238 домінує, тоді як уран-234 – найрідкісніший.
Тепер уявіть, що частка урану-235 становить приблизно 0,72% від усієї уранової руди. Якщо збагатити його до понад 3%, то з’явиться можливість створення стійкої ядерної реакції. Але у зразках з Окло (Африка) вміст цього ізотопу був лише 0,717%. Ледь помітна різниця, чи не так? Але саме це виявлення призвело до великих запитань.
Вчені з Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) зауважили: “Сьогодні весь природний уран містить близько 0,720% урану-235. Але зразок з Окло виявився відмінним, тому ми почали розслідування”. Подальші дослідження показали, що в інших родовищах у цьому регіоні вміст урану-235 становив ще менше – близько 0,4%.
Спершу вчені думали, що це результат якогось штучного впливу на уранове родовище. Однак дослідження підтвердили, що близько 2 мільярдів років тому в Окло відбулася природна ланцюгова реакція поділу.
Як пише Геологічна служба США, існують дві ймовірні причини дефіциту урану-235 в Окло: ізотопне фракціонування у земній корі або природна ланцюгова реакція. Аналізи показали, що у цьому випадку – це була справжня ланцюгова реакція, на що вказував і підвищений вміст рідкоземельних ізотопів.
Цікаво, що умови для подібних реакцій у сучасному світі фактично відсутні. Справа в тому, що вміст урану-235 колись був значно вищим, а територія була заповнена ґрунтовими водами, які підтримували реакцію. Подібно до того, як працюють сучасні ядерні реактори – вода допомагає сповільнити нейтрони, які утворюються під час поділу.
За тисячі років природних реакцій перший у світі ядерний реактор повільно зупинив свою діяльність.
Вчені з'ясували, у якому віці люди найбільш щасливі. Дослідження показали, що пік щастя настає до…
Площа деградованих земель у світі перевищує Антарктиду. Вчені закликають до термінових заходів для збереження природних…
Дослідження показали, що пік стресу у людей припадає на 7:23 ранку, коли вони йдуть на…
Учені пояснили загадку Лох-Неського чудовиська природними явищами, зокрема стоячими хвилями, спостерігати які планують далі.
Вчені виявили, що мозок активно стирає сни завдяки спеціальним клітинам. Це відкриття проливає світло на…
Дослідники пояснили, чому пінгвіни не літають: їхні крила адаптувалися для ефективного плавання в воді.