Перший ядерний реактор з’явився на Землі 2 млрд років тому: хто його побудував

Дивовижне відкриття у Франції

Чи уявляли ви коли-небудь, що ще до появи людства природа змогла створити свій власний ядерний реактор? За словами вчених, це сталося в епоху, коли на нашій планеті правили тільки мікроби, пише IFLScience.

У 1972 році, коли вчені працювали на підприємстві з переробки ядерного палива в П’єрлатті (Франція), один із фізиків випадково натрапив на особливі дані під час аналізу зразків урану. Зазвичай в уранових родовищах можна знайти три основні ізотопи: уран-238, уран-234 і уран-235. Уран-238 домінує, тоді як уран-234 – найрідкісніший.

Тепер уявіть, що частка урану-235 становить приблизно 0,72% від усієї уранової руди. Якщо збагатити його до понад 3%, то з’явиться можливість створення стійкої ядерної реакції. Але у зразках з Окло (Африка) вміст цього ізотопу був лише 0,717%. Ледь помітна різниця, чи не так? Але саме це виявлення призвело до великих запитань.

Таємниця з Окло

Вчені з Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) зауважили: “Сьогодні весь природний уран містить близько 0,720% урану-235. Але зразок з Окло виявився відмінним, тому ми почали розслідування”. Подальші дослідження показали, що в інших родовищах у цьому регіоні вміст урану-235 становив ще менше – близько 0,4%.

Спершу вчені думали, що це результат якогось штучного впливу на уранове родовище. Однак дослідження підтвердили, що близько 2 мільярдів років тому в Окло відбулася природна ланцюгова реакція поділу.

Природна ланцюгова реакція

Як пише Геологічна служба США, існують дві ймовірні причини дефіциту урану-235 в Окло: ізотопне фракціонування у земній корі або природна ланцюгова реакція. Аналізи показали, що у цьому випадку – це була справжня ланцюгова реакція, на що вказував і підвищений вміст рідкоземельних ізотопів.

Цікаво, що умови для подібних реакцій у сучасному світі фактично відсутні. Справа в тому, що вміст урану-235 колись був значно вищим, а територія була заповнена ґрунтовими водами, які підтримували реакцію. Подібно до того, як працюють сучасні ядерні реактори – вода допомагає сповільнити нейтрони, які утворюються під час поділу.

За тисячі років природних реакцій перший у світі ядерний реактор повільно зупинив свою діяльність.