Аляска вперше залишилася без снігу: супутники зафіксували незвичайну зміну клімату
Незвичайні погодні умови та зміна клімату призвели до різких змін у північно-західному штаті США. В останні роки вчені неодноразово попереджали про кліматичну кризу, яка загрожує планеті, спричиняючи екстремальні хвилі спеки і посухи. Тепер нові супутникові знімки підтверджують ці занепокоєння, демонструючи, як глобальне потепління відзначилося в Алясці, пише Live Science.
Читайте також: Потужна магнітна буря накрила Землю: коли буде сильно штормити цього тижня, прогноз
Незвичні знімки з космосу
Супутникові знімки показують, що торішній сніг зник, залишивши після себе величезні ділянки голої землі. Фотографії були зроблені супутниками NASA Terra та Aqua, які оснащені спеціальним приладом спектрорадіометра з помірною роздільною здатністю. Дослідники спостерігали за округом Брістоль-Бей на півдні Аляски, де середня глибина снігового покриву в січні зазвичай становила близько 33 сантиметрів у період з 1998 по 2025 рік.
Температура зашкалює
Проте цього року ситуація кардинально змінилася: області, які звикли до нормального снігового покриву, повідомляють про майже повну відсутність снігу. Супутникові знімки показують великі ділянки суші, де не залишилося ознак снігового покриву. Дослідження свідчать, що з грудня 2024 року температура в штаті перевищила норму на 3-6 градусів за Цельсієм, а в деяких ізольованих районах – ще більше.
Причини змін
Вчені вважають, що підвищення температури призвело до активного танення залишків снігу і льоду, а опади почали випадати у вигляді дощу замість снігу. Арктичні регіони, такі як Аляска, нагріваються вчетверо швидше, ніж решта світу. Наприклад, у січні цього року середня температура в Анкориджі становила -1,5 градуса за Цельсієм, що на 7,2 градуса вище середнього показника.
Фактори, що впливають на ситуацію
Зміни клімату все більше підривають морський лід регіону, що виконує роль захисного щита, відбиваючи сонячні промені назад у космос. Це явище, відоме як ефект альбедо, нині працює у зворотному напрямку: зникнення морського льоду оголює темніші води, які поглинають більше сонячної енергії.
Перспективи на майбутнє
Необхідно зазначити, що автори дослідження попереджають про можливе подальше скорочення снігового покриву, що може загрожувати льодовикам регіону та збільшити частоту сильних шторми і опадів. Наприклад, наприкінці минулого місяця був зафіксований фронт високого тиску, котрий спровокував арктичні вітри, які повернули негативні температури до штату. Однак локальні прогнози не обіцяють тривалої прохолоди і вже до середини лютого в Алясці знову очікуються температури вище норми.
Кліматичні моделі прогнозують, що до середини цього століття ситуація лише погіршиться, тому важливо уважно стежити за подіями в регіоні, адже вони можуть мати глобальні наслідки для нашої планети.