Природа подає сигнал SOS: як зміни клімату фарбують річки Аляски в іржавий колір

фото - freepik

Річки Аляски, які колись вражали своєю кришталево чистою водою, сьогодні набувають моторошного помаранчевого відтінку. Вчені з’ясували, що за тривожним забарвленням стоїть прихований, але надзвичайно небезпечний процес, пов’язаний зі змінами клімату та таненням вічної мерзлоти.

Ця стаття була опублікована в журналі Park Science.

Першим тривожним дзвіночком стало зникнення двох видів риб — арктичного гольця та підмуляра — у притоках річок біля хребта Брукс. Це сталося після того, як 2018 року екологи помітили масове “іржавіння” води. І хоча супутникові знімки показали, що подібні ділянки почали з’являтися ще 2008-го, саме останні десять років процес різко прискорився.

Все свідчить про глобальне потепління. Через танення вічної мерзлоти в Арктиці у воду потрапляють мінерали та метали, що століттями приховані в глибині замерзлого ґрунту. Залізо, марганець, алюміній, сульфати і навіть миш’як з кадмієм просочуються у водоймища, забарвлюючи їх у молочно-жовтогарячий колір. Рівень pH падає до критичних 2,6, що робить воду кислою та токсичною.

Вчені використовували дані супутників, звіти гідів, пілотів, туристів та місцевих жителів. У результаті було зафіксовано як мінімум 75 річок та струмків з аномальним забарвленням. Основний період активності – липень і серпень, коли відтає більшість мерзлоти.

Поки що явище спостерігається на Алясці. Але в міру потепління та збільшення опадів подібне може статися у будь-якій зоні вічної мерзлоти, включаючи північ Росії. А це вже прямий ризик для якості питної води, сільського господарства та усієї екосистеми регіону.

Читайте також