Фото - freepik
Міжнародна команда науковців зі США та Брунея зробила сенсаційне відкриття — на території Борнео вчені виявили скам’янілі листки дерева Dryobalanops rappa, або ароматний дріобаланопс (місцева назва — Kapur Paya), яке й сьогодні росте в торф’яних болотах цього регіону. Знахідці понад 2 мільйони років, і це перший у світі випадок, коли вдалося палеонтологічно підтвердити існування сучасного виду дерев у давніх тропічних лісах Південно-Східної Азії.
Відкриття опубліковане у науковому виданні American Journal of Botany (AJB).
Читайте також: Підказка до життя в космосі? Вперше знайдено лід у зоряній системі за 155 світлових років від Землі
Команда ідентифікувала скам’янілості за мікроскопічними деталями листових кутикул. Порівняння показало повний збіг із сучасним виглядом Dryobalanops rappa, який сьогодні зустрічається лише у торф’яних лісах Борнео та перебуває під загрозою зникнення.
Dryobalanops rappa відноситься до сімейства диптерокарпових – гігантських дерев, які виконують критично важливу екосистемну функцію. Ще б пак, вони не лише зберігають вуглець, але й підтримують багатющу флору й фауну азійських джунглів.
Однак станом на сьогодні Dryobalanops rappa перебуває під загрозою зникнення — через знищення торф’яних лісів на острові Борнео.
Науковці планують продовжити дослідження регіону, шукаючи нові зразки викопних рослин. Це допоможе реконструювати еволюційну історію тропічних екосистем і створити ефективні стратегії їх збереження на тлі кліматичних змін.
Читайте також: Таємниця, що тримала Британію в напрузі століттями: вчені з’ясували долю зниклої колонії Роанок
До цього відкриття наукові свідчення про древні тропічні ліси Азії були вкрай обмеженими, особливо в порівнянні з добре вивченими Амазонкою та тропіками Африки. Тепер же вчені можуть з упевненістю сказати, що деякі сучасні види дерев існували ще в епоху пліоцену — періоду, який завершився приблизно 2,58 млн років тому.
У травні 2025 року найдоступнішим тарифом від Vodafone Україна є Red Start, який коштує 240…
Знахідка має велике історичне значення та відкриває нові сторінки релігійного й архітектурного життя середньовічної України.
Реконструкція дає змогу не лише «побачити» обличчя генія, а й наблизити сучасників до епохи, коли…
Соцмережа TikTok запускає функцію медитацій, щоб допомогти користувачам лягати спати раніше.
Вчені прочитали втрачену працю з обвугленого сувою часів Везувію.
Стало відомо, що мобільний оператор lifecell змінює умови для абонентів тарифів “Бізнес старт”, “Бізнес свобода”…