Цьогоріч літнє сонцестояння в Україні відбудеться у суботу, 21 червня, о 05:41 за київським часом.
Найцікавіші факти про сонцестояння
21 червня Північна півкуля переживає день з максимальною тривалістю світла і найкоротшою ніччю. На перший погляд це звичайне астрономічне явище, але за ним стоять маловідомі деталі, які роблять цю дату особливою, пише Universe Magazine.
Астрономічні подробиці
У день літнього сонцестояння Сонце досягає своєї найвищої точки над небесним екватором і опиняється прямо над Тропіком Рака – у напрямку на широті 23°26′15″. Саме тут Сонце буває в зеніті лише раз на рік. Через повільне зміщення осі Землі ця паралель вже не відповідає сучасному сузір’ю Рака: від 1988 року “точка сонцестояння” належить до сузір’я Тельця. Саме завдяки максимальному нахилу земної осі Північний полюс наближається до Сонця, і день стає найдовшим.
Чому дата може змінюватися
Багато хто вважає, що літнє сонцестояння завжди припадає на 21 червня, але в різних часових поясах його момент може зсуватися між 20-м і 22-м червня. Так, у нас цього року воно відбудеться саме 21 червня о 05:41. Майже століття тому, у 1975 році, зафіксували сонцестояння 22 червня – наступний раз це трапиться у 2203 році.
Причини зміщення дат
Календарний рік триває 365 днів, тоді як тропічний вимірюється приблизно в 365,242199 днів. Через цю невідповідність, а також завдяки високосним рокам, орбітальним варіаціям та «гойданням» земної осі, дата сонцестояння непостійна.
Тривалість дня за різними широтами
Чим далі на північ від екватора, тим довше світловий день у день сонцестояння. У Києві цього року він триватиме близько 16 год. 27 хв., у Чернігові – приблизно 16 год. 38 хв., а в Одесі – близько 15 год. 49 хв. У районах за Полярним колом в цей період настає полярний день: Сонце не заходить за горизонт місяцями.
Історичні спостереження
Ще в доісторичні часи люди ретельно відзначали літнє сонцестояння. Стоунгендж у Великій Британії побудували як астрономічний інструмент, аби фіксувати момент сходу Сонця. Стародавні вчені користувалися гномонами — вертикальними стрижнями — для оцінки висоти Сонця. Пізніше з’явилася камера-обскура, що дозволяла безпечно проєктувати зображення Сонця та вимірювати його точні параметри.
Літнє сонцестояння – це не лише наукова подія, а й культурний феномен. У цей день уся природа ніби наповнюється особливою енергією. Вирушайте назустріч сонцю, проводьте цей час з близькими та заряджайтеся теплом найдовшого дня року.
Вас також можуть зацікавити новини:
У багатьох радянських квартирах телевізори мали перемикачі на 12 каналів — попри те, що насправді…
Дослідження виявило тісний зв'язок між рівнем кисню та магнітним полем Землі за останні 540 млн…
В Україні найближчими днями очікується магнітна буря рівня G2, з найсильнішим ударом 7 липня. Підготовка…
Досліджуйте, як кішки спілкуються з людьми через нявкання. Дізнайтеся про його види та значення для…
Офтальмолог пояснив, скільки годин на день безпечно користуватися смартфоном для збереження зору. Важливі перерви та…
Вчені прогнозують епідемію короткозорості через збільшення випадків у молодих людей та вплив екології і гаджетів.