Categories: Наука

Карибська безодня відкрила темне майбутнє для людства: вчені виявили ознаки сотні смертоносних буревіїв

Науковці виявили у Великій блакитній дірі сліди посилення ураганів. Так, глибинні шари морського дна стали мовчазним архівом кліматичних катастроф, і тепер вони попереджають людство про ще більші бурі, що наближаються.

Велика блакитна діра біля узбережжя Белізу стала об’єктом детального дослідження вчених, які прагнули відтворити історію тропічних циклонів у Карибському басейні за останні 5700 років. Аналіз ґрунтових шарів з дна цієї карстової вирви показав, що клімат на Землі змінюється швидше, ніж раніше вважалося і до кінця століття частота та інтенсивність ураганів може стрімко зрости.

Велика блакитна діра — це глибока карстова вирва біля узбережжя Белізу, одна з найбільших у світі. Її глибина — понад 120 метрів, і саме там, на самому дні, накопичуються відкладення, які утворюються внаслідок штормів, ураганів та змін навколишнього середовища.

Дійсно, раніше над Великою блакитною діркою проходили від 4 до 16 крупних циклонів протягом століття. Проте лише за останні 20 років тут пройшли одразу дев’ять тропічних штормів, пише Live Science .

І справді, відкладення на дні Великої блакитної діри служать своєрідним архівом, зберігаючи сліди минулих штормів.

Ґрунтові шари (керни) містять частинки піску, уламки коралів та органіки, які туди потрапляють під час сильних тропічних циклонів. Чим інтенсивнішим був шторм — тим потужніший і виразніший слід залишається в осаді. Таким чином, дослідження цих шарів показує періоди підвищеної штормової активності, які корелюють із змінами в сонячному випромінюванні та рухом земної осі.

Вчені зазначають, що найсильніше зростання частоти штормів спостерігається в останні десятиліття — і воно вже не вписується в природні кліматичні цикли. Це свідчить, що людський вплив (насамперед — глобальне потепління) є головним чинником сучасного посилення ураганів.

Прогнози вчених невтішні: до кінця XXI століття Карибський регіон може стикатися з 30–45 тропічними штормами та ураганами на рік — це майже вдвічі більше, ніж у середньому було за останні кілька століть.

Ці результати підкреслюють необхідність негайних дій для зменшення впливу людської діяльності на клімат та адаптації до зростаючих ризиків, пов’язаних із тропічними циклонами в Карибському регіоні.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Neuralink набирає добровольців для імплантації чипів в мозок: деталі експерименту

Neuralink продовжує працювати над удосконаленням своїх технологій та розширенням географії клінічних випробувань, залучаючи добровольців з…

1 годину ago

Вчені запропонували стратегію заселення Місяця та Марса: кого відправлять в Космос

Надувних роботів і гриби запропонували використати для заселення Місяця та Марса.

3 години ago

Київстар гарантує українцям річне поповнення рахунку: яку умову треба виконати

Більше деталей про умови конкурсу та спосіб подачі заявок наразі не повідомляється.

5 години ago

Українські прізвища, які давали дітям, народженим поза шлюбом: перевірте своє у списку

Походжень прізвищ дуже багато, але за особливим порядком давали прізвища незаконнонародженим дітям.

6 години ago

Небезпечна магнітна буря червоного рівня охопила Землю: коли вона закінчиться

Багато факторів вказують на те, що Сонце обрушило на нашу планету всю свою лють.

7 години ago

Microsoft радикально оновлює головну кнопку Windows: що зміниться для користувачів

Microsoft готується до однієї з найбільших змін в історії Windows — класичну кнопку "Пуск" замінить…

9 години ago