Categories: Наука

Карибська безодня відкрила темне майбутнє для людства: вчені виявили ознаки сотні смертоносних буревіїв

Науковці виявили у Великій блакитній дірі сліди посилення ураганів. Так, глибинні шари морського дна стали мовчазним архівом кліматичних катастроф, і тепер вони попереджають людство про ще більші бурі, що наближаються.

Велика блакитна діра біля узбережжя Белізу стала об’єктом детального дослідження вчених, які прагнули відтворити історію тропічних циклонів у Карибському басейні за останні 5700 років. Аналіз ґрунтових шарів з дна цієї карстової вирви показав, що клімат на Землі змінюється швидше, ніж раніше вважалося і до кінця століття частота та інтенсивність ураганів може стрімко зрости.

Велика блакитна діра — це глибока карстова вирва біля узбережжя Белізу, одна з найбільших у світі. Її глибина — понад 120 метрів, і саме там, на самому дні, накопичуються відкладення, які утворюються внаслідок штормів, ураганів та змін навколишнього середовища.

Дійсно, раніше над Великою блакитною діркою проходили від 4 до 16 крупних циклонів протягом століття. Проте лише за останні 20 років тут пройшли одразу дев’ять тропічних штормів, пише Live Science .

І справді, відкладення на дні Великої блакитної діри служать своєрідним архівом, зберігаючи сліди минулих штормів.

Ґрунтові шари (керни) містять частинки піску, уламки коралів та органіки, які туди потрапляють під час сильних тропічних циклонів. Чим інтенсивнішим був шторм — тим потужніший і виразніший слід залишається в осаді. Таким чином, дослідження цих шарів показує періоди підвищеної штормової активності, які корелюють із змінами в сонячному випромінюванні та рухом земної осі.

Вчені зазначають, що найсильніше зростання частоти штормів спостерігається в останні десятиліття — і воно вже не вписується в природні кліматичні цикли. Це свідчить, що людський вплив (насамперед — глобальне потепління) є головним чинником сучасного посилення ураганів.

Прогнози вчених невтішні: до кінця XXI століття Карибський регіон може стикатися з 30–45 тропічними штормами та ураганами на рік — це майже вдвічі більше, ніж у середньому було за останні кілька століть.

Ці результати підкреслюють необхідність негайних дій для зменшення впливу людської діяльності на клімат та адаптації до зростаючих ризиків, пов’язаних із тропічними циклонами в Карибському регіоні.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Vodafone пропонує найбюджетніший тариф для тих, хто рахує кожну гривню: як підключити

У травні 2025 року найдоступнішим тарифом від Vodafone Україна є Red Start, який коштує 240…

5 години ago

В Україні знайдено залишки храму часів Давньої Русі: що відомо про святиню XII–XIII століть

Знахідка має велике історичне значення та відкриває нові сторінки релігійного й архітектурного життя середньовічної України.

6 години ago

Вчені реконструювали обличчя Моцарта на основі його черепа: яким міг виглядати геніальний композитор

Реконструкція дає змогу не лише «побачити» обличчя генія, а й наблизити сучасників до епохи, коли…

8 години ago

TikTok обмежує нічну активність: що відомо про примусову дисципліну для користувачів

Соцмережа TikTok запускає функцію медитацій, щоб допомогти користувачам лягати спати раніше.

10 години ago

Неймовірна знахідка: дерево, яке пережило 2 мільйони років, досі росте в джунглях Борнео

Це перше пряме палеонтологічне свідчення існування сучасного виду дерев у стародавніх тропічних лісах Азії.

12 години ago

Античний філософ заговорив крізь тисячоліття: ШІ розшифрував обвуглений після виверження Везувію документ

Вчені прочитали втрачену працю з обвугленого сувою часів Везувію.

14 години ago