Фото - Wikipedia
Науковці виявили у Великій блакитній дірі сліди посилення ураганів. Так, глибинні шари морського дна стали мовчазним архівом кліматичних катастроф, і тепер вони попереджають людство про ще більші бурі, що наближаються.
Велика блакитна діра біля узбережжя Белізу стала об’єктом детального дослідження вчених, які прагнули відтворити історію тропічних циклонів у Карибському басейні за останні 5700 років. Аналіз ґрунтових шарів з дна цієї карстової вирви показав, що клімат на Землі змінюється швидше, ніж раніше вважалося і до кінця століття частота та інтенсивність ураганів може стрімко зрости.
Велика блакитна діра — це глибока карстова вирва біля узбережжя Белізу, одна з найбільших у світі. Її глибина — понад 120 метрів, і саме там, на самому дні, накопичуються відкладення, які утворюються внаслідок штормів, ураганів та змін навколишнього середовища.
Дійсно, раніше над Великою блакитною діркою проходили від 4 до 16 крупних циклонів протягом століття. Проте лише за останні 20 років тут пройшли одразу дев’ять тропічних штормів, пише Live Science .
І справді, відкладення на дні Великої блакитної діри служать своєрідним архівом, зберігаючи сліди минулих штормів.
Ґрунтові шари (керни) містять частинки піску, уламки коралів та органіки, які туди потрапляють під час сильних тропічних циклонів. Чим інтенсивнішим був шторм — тим потужніший і виразніший слід залишається в осаді. Таким чином, дослідження цих шарів показує періоди підвищеної штормової активності, які корелюють із змінами в сонячному випромінюванні та рухом земної осі.
Вчені зазначають, що найсильніше зростання частоти штормів спостерігається в останні десятиліття — і воно вже не вписується в природні кліматичні цикли. Це свідчить, що людський вплив (насамперед — глобальне потепління) є головним чинником сучасного посилення ураганів.
Прогнози вчених невтішні: до кінця XXI століття Карибський регіон може стикатися з 30–45 тропічними штормами та ураганами на рік — це майже вдвічі більше, ніж у середньому було за останні кілька століть.
Ці результати підкреслюють необхідність негайних дій для зменшення впливу людської діяльності на клімат та адаптації до зростаючих ризиків, пов’язаних із тропічними циклонами в Карибському регіоні.
На вихідних потужних спалахів на Сонці не очікується.
Оновлення доступне у версії 6.0.250119 для iPhone та iPad і вже розповсюджується для всіх користувачів.
Марсохід Curiosity знайшов мінерал, що підтверджує: колись Марс мав щільну атмосферу і рідку воду.
Археологи на узбережжі Перу виявили останки жінки віком п'яти тисяч років, яка, можливо, належала до…
Вчені зняли кадри на глибині 1604 футів (489 метрів) під час експедиції з вивчення морського…
Вертикальна мишка - це майбутнє комфортної роботи та геймінгу?