Categories: Наука

Екологічна катастрофа? Озера Землі задихаються через рекордні темпи втрати кисню

Останні дослідження вчених виявили тривожну тенденцію, що озера втрачають кисень швидше, ніж океани. Так, з 1980 року концентрація кисню на поверхні озер зменшилася на 5,5%, а в придонних шарах — на 18,6%. Вчені б’ють на сполох, бо це вже найближчим часом негативно вплине на якість питної води та сприятиме поширенню токсичних водоростей і бактерій.

Нове дослідження було опубліковано в Science Advances .

Дослідження було проведено географом Китайської академії наук (CAS), бо Чжан з колегами і засноване на супутникових знімках, а також географічних та кліматичних даних. Це дозволило вченим реконструювати події, які й призвели до тривожних втрат кисню.

Читайте також: Космічний корабель NASA незабаром згорить у земній атмосфері: що сталося

Так, прісноводні озера займають всього 3% земної поверхні, однак вони містять непропорційно велику концентрацію біорізноманіття планети Земля. Те, що відбувається наразі в озерах через глобальне потепління, несе загрозу біорізноманіттю і якості питної води для людей. Йдеться про те, що зараз деякі озера втрачають кисень в 9 разів швидше, ніж океани.

Географ Китайської академії наук (CAS) Ібо Чжан і його колеги заявили, що зараз понад 80% із 15 535 досліджених озер мають низький рівень кисню.

Вчені вирахували, що з 2003 по 2023 рік хвилі аномальної спеки спричинили 7,7% втрат кисню через швидкі та значні коливання розчинності кисню у воді. Ще 10% дослідники пояснили посиленням цвітіння водоростей. Це було зумовлено не лише глобальним потеплінням, а й збільшенням кількості поживних речовин для них, включаючи стік добрив і гній худоби, які потрапляють у водні шляхи.

Вчені б’ють на сполох, що якщо така тенденція збережеться, то до кінця століття в озерах Землі може бути на 9 відсотків менше кисню за найгірших кліматичних сценаріїв.

Зазначимо, що штучні та природні озера займають приблизно 5 мільйонів квадратних кілометрів поверхні Землі й слугують домівкою для унікальних видів живих організмів, яких не знайти в інших середовищах. Проте зменшення рівня розчиненого кисню руйнує ці екосистеми, створюючи так звані “мертві зони” – області, непридатні для життя. Різкі зміни концентрації кисню призводять до масової загибелі водних мешканців, що відбувається у водоймах по всьому світу.

Читайте також: Вчені розгадали кліматичну аномалію Антарктиди: що насправді впливає на її океани

Дослідники також зазначають, що озера зазнають значного випаровування через підвищення температури атмосфери, яка здатна утримувати більше вологи. Це пришвидшує глобальний кругообіг води, провокуючи екстремальні погодні явища — від посух до раптових повеней. Такі зміни завдають серйозної шкоди екосистемам та ставлять під загрозу продовольчу безпеку на планеті.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Відродження історії: в Еквадорі знайшли місто, яке зникло після землетрусу 1797 року

Знахідка підкреслює важливість збереження та вивчення археологічних пам'яток, які можуть пролити світло на події минулих…

1 годину ago

Революція в відео: камера iPhone 17 Pro вражає інноваціями

​iPhone 17 Pro обіцяє стати справжньою революцією у відеозйомці завдяки значним оновленням камери.

3 години ago

Революція в кулінарії: 3D-принтер з нейромережею готує їжу майбутнього

​Розвиток технологій 3D-друку та штучного інтелекту відкриває нові горизонти в галузі харчової промисловості.

5 години ago

Vodafone переходить на оптику xPON: чи буде в українців інтернет на швидкості світла та зв’язок без лагів

Vodafone почав підключати базові станції до пасивних оптичних мереж xPON, які використовуються для швидкісного фіксованого…

6 години ago

Українські прізвища, що свідчили про конфлікти з сусідами: перевірте своє у списку

У давнину ті, хто вирізнявся складним норовом і не вмів ладнати з оточенням, могли отримати прізвища, які підкреслювали…

7 години ago

Магнітна буря 1 квітня: наскільки активним буде Сонце

У вівторок, 1 квітня, суттєвих магнітних бур на Землі не очікується.

8 години ago