Вчені розгадали кліматичну аномалію Антарктиди: що насправді впливає на її океани
Протягом останніх десятиліть спостерігається тенденція до охолодження вод Південного океану та розширення морського льоду навколо Антарктиди, що суперечить прогнозам більшості кліматичних моделей, які передбачали потепління цих регіонів. Американські вчені зі Стенфордського університету розгадали секрет даної аномалії.
Дослідження опубліковано у науковому журналі Geophysical Research Letters (GRL).
Так, протягом останніх 40 років Південний океан демонстрував стійку тенденцію до похолодання, тоді як глобальні кліматичні моделі передбачали його потепління.
Читайте також: Вчені розкрили секрет маскування каракатиці-ілюзіоністки
Вчені з США вияснили, що прогнози не врахували формування “прісноводної кришки” через прискорене танення льодовиків та збільшення опадів. Виявилося, що ключову роль відіграє тала вода та опади, вплив яких раніше був недостатньо вивчений.
За словами старшого автора дослідження, доцента кафедри наук про систему Землі в Школі сталого розвитку Стенфордського університету імені Дорра Ерла Вілсона, вони з колегами виявили, що тенденція до охолодження Південного океану насправді є відповіддю на глобальне потепління Землі, яке прискорює танення крижаного покриву і локальні опади.
У міру того як потепління Землі призводить до танення крижаного покриву крижаного континенту та випадання більшої кількості опадів, верхній шар Південного океану стає дедалі менш солоним, а отже, і менш щільним. Це створює кришку, яка обмежує обмін прохолодних поверхневих вод із теплішими водами нижче. Простими словами, за словами Вілсона, чим свіжішим стає поверхневий шар океану, тим складніше змішувати теплу воду.
“Поверхневий шар океану стає менш солоним і щільним, що перешкоджає змішуванню з теплішими глибинними водами”, – пояснив провідний автор дослідження Ерл Вілсон зі Стенфордського університету.
Вчені встановили, що прісна вода, що надходить біля узбережжя Антарктиди, значно впливає на температуру поверхні, ніж рівномірно розподілені опади.
Використовуючи 17 різних кліматичних моделей, дослідники з’ясували, що облік прісноводного фактора пояснює до 60% розбіжностей між спостереженнями та прогнозами.
Читайте також: Космічний корабель NASA незабаром згорить у земній атмосфері: що сталося
Ці результати особливо важливі для розуміння майбутнього рівня моря та глобальних кліматичних процесів, оскільки Південний океан відіграє ключову роль у поглинанні тепла та вуглекислого газу.