Categories: Наука

Через 250 тисяч років спокою “зомбі-вулкан” у Болівії знову показує ознаки життя: чому вчені б’ють на сполох

Вулкан Утурунку в Болівії, відомий як “зомбі-вулкан”, знову привернув увагу вчених після понад 250 000 років спокою. Цей стратовулкан, який розташований у Центральних Андах,  демонструє ознаки геологічної активності, зокрема землетруси, викиди газів і деформацію земної поверхні.

На днях видання The Sun написало, що хоча активність вулкана Утурунку і викликає занепокоєння, однак поточні дослідження свідчать, що ризик негайного виверження є низьким.

Читайте також: Стародавні вартові Карибів: вчені натрапили на скам’янілі останки хижаків, які правили островами мільйони років тому

Вулкан Утурунку в Болівії, розташований у Центральних Андах, є одним із найбільших і найвищих стратовулканів Південної Америки. Він має два піки, один з яких досягає 6008 м. На його схилах присутні сліди колишнього зледеніння, хоча зараз льодовиків немає, а біля вершини знаходяться два активні фумарольні поля, що свідчать про наявність газової активності.

Так, підвищена сейсмічність у регіоні вулкана спостерігається ще з 1990-х років. Наприклад, в 2003 році було зафіксовано до 60 землетрусів на день, що значно більше, ніж у інших вулканів у періоди спокою. ​Крім того, супутникові спостереження виявили, що центральна частина вулкана піднімається, утворюючи “сомбреро”-подібну структуру, з підйомом до 1 см на рік. А ще у районі кратера знаходяться два активні фумарольні поля, де періодично спостерігаються викиди сірчистих газів.

Вчені постійно наголошують на важливості моніторингу таких “зомбі”-вулканів, оскільки вони можуть залишатися активними протягом тривалого часу без явних ознак виверження.

Команда вчених з Китаю, Великої Британії та США створили зображення неглибокої кори під Утурунком. Ця техніка відома як сейсмічна томографія. Таким чином вони дійшли висновку, що зареєстровані раніше землетруси були спричинені рухом нагрітих рідин і газів, відкладених у резервуарах просто під кратером вулкана.

Учені дійшли висновку, що рух і накопичення рідин і газів під кратером є найімовірнішою причиною деформації ґрунту, яку можна бачити в центрі вулкана.

Читайте також: На Земній орбіті не проштовхнутись: 28 квітня в космос вирушив рекордний потік супутників

Очікується, що методи, які застосовувала ця група вчених, будуть корисні і для вивчення інших 1400 потенційно активних вулканів.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Прізвища, які вказують на гріхи та кримінальне минуле предків: перевірте своє у списку

В Україні прізвища ніколи не виникали випадково — у кожному ховалася історія, характеристика або народний…

10 хвилин ago

У Папуа Новій Гвінеї вчені зафіксували незвичну адаптацію рибок на глобальне потепління: “тануть” на очах

У Кімбе-Бей, що в Папуа Новій Гвінеї, вчені зафіксували незвичну реакцію у рибок-клоунів під час…

40 хвилин ago

Сонце на піку свого 11-річного циклу активності: прогноз магнітних бур 23 травня

Найближчими днями суттєвих впливів на роботу супутників, GPS, радіозв'язку чи здоров'я метеочутливих людей не прогнозується.

2 години ago

Acer представила ультралегкий ноутбук з потужними ШІ-можливостями

Swift Edge 14 AI вже називають гідним конкурентом MacBook Air.

3 години ago

Астрономи виявили найвіддаленішу галактику у Всесвіті: що про неї відомо

Галактика MoM-z14 — ще один доказ того, наскільки багатогранний, глибокий і повний несподіванок наш Всесвіт.

4 години ago

Ким насправді був Леонардо да Вінчі? Вчені розкрили секрет ДНК легендарного генія

Дослідники сподіваються зрозуміти, чи були його надзвичайні здібності до малювання, інженерії, анатомії та науки обумовлені…

15 години ago