Через 250 тисяч років спокою “зомбі-вулкан” у Болівії знову показує ознаки життя: чому вчені б’ють на сполох
Вулкан Утурунку в Болівії, відомий як “зомбі-вулкан”, знову привернув увагу вчених після понад 250 000 років спокою. Цей стратовулкан, який розташований у Центральних Андах, демонструє ознаки геологічної активності, зокрема землетруси, викиди газів і деформацію земної поверхні.
На днях видання The Sun написало, що хоча активність вулкана Утурунку і викликає занепокоєння, однак поточні дослідження свідчать, що ризик негайного виверження є низьким.
Читайте також: Стародавні вартові Карибів: вчені натрапили на скам’янілі останки хижаків, які правили островами мільйони років тому
Вулкан Утурунку в Болівії, розташований у Центральних Андах, є одним із найбільших і найвищих стратовулканів Південної Америки. Він має два піки, один з яких досягає 6008 м. На його схилах присутні сліди колишнього зледеніння, хоча зараз льодовиків немає, а біля вершини знаходяться два активні фумарольні поля, що свідчать про наявність газової активності.
Так, підвищена сейсмічність у регіоні вулкана спостерігається ще з 1990-х років. Наприклад, в 2003 році було зафіксовано до 60 землетрусів на день, що значно більше, ніж у інших вулканів у періоди спокою. Крім того, супутникові спостереження виявили, що центральна частина вулкана піднімається, утворюючи “сомбреро”-подібну структуру, з підйомом до 1 см на рік. А ще у районі кратера знаходяться два активні фумарольні поля, де періодично спостерігаються викиди сірчистих газів.
Вчені постійно наголошують на важливості моніторингу таких “зомбі”-вулканів, оскільки вони можуть залишатися активними протягом тривалого часу без явних ознак виверження.
Команда вчених з Китаю, Великої Британії та США створили зображення неглибокої кори під Утурунком. Ця техніка відома як сейсмічна томографія. Таким чином вони дійшли висновку, що зареєстровані раніше землетруси були спричинені рухом нагрітих рідин і газів, відкладених у резервуарах просто під кратером вулкана.
Учені дійшли висновку, що рух і накопичення рідин і газів під кратером є найімовірнішою причиною деформації ґрунту, яку можна бачити в центрі вулкана.
Читайте також: На Земній орбіті не проштовхнутись: 28 квітня в космос вирушив рекордний потік супутників
Очікується, що методи, які застосовувала ця група вчених, будуть корисні і для вивчення інших 1400 потенційно активних вулканів.