Фото - freepik
28 квітня 2025 року увійшов в історію як один із найінтенсивніших днів для світової космічної індустрії. За добу на орбіту було виведено 87 супутників, що дозволило цьому дню потрапити до топ-20 найбільш завантажених запусків усіх часів.
Про це пише IFLScience.
Читайте також: Магнітні бурі 1 травня: вчені назвали ймовірні наслідки активного Сонця
Так, у масштабному космічному марафоні взяли участь гіганти галузі — Amazon з дебютним масовим запуском супутників Kuiper, а також американські компанії SpaceX Ілона Маска і Amazon Джеффа Безоса.
Наприклад, Amazon здійснила перший великий запуск у межах свого проєкту Project Kuiper, вивівши на орбіту 27 інтернет-супутників за допомогою ракети Atlas V від United Launch Alliance. Це стало початком реалізації плану зі створення сузір’я з 3 236 апаратів на низькій навколоземній орбіті для надання високошвидкісного інтернету по всьому світу.
Китайська мережа Xingwang поповнилася 10 супутниками. У майбутньому Китай планує вивести до 15 000 супутників у рамках мегасузір’я Qianfan.
SpaceX запустила 50 апаратів Starlink за два пуски (23 і 27 супутників), а наступного дня додала ще 23. Starlink має намір довести загальну кількість супутників до 12 000 з можливістю розширення до 34 000.
Крім того, SpaceX також успішно вивела на орбіту два навігаційні супутники Galileo для Європейського космічного агентства за допомогою ракети Falcon 9. Цей запуск сприяв розширенню європейської навігаційної системи, яка є альтернативою американській GPS та російській ГЛОНАСС.
Окрім вищезгаданих, були здійснені й інші запуски, які разом забезпечили виведення 87 супутників на орбіту за одну добу. Це підкреслює зростаючу активність у сфері космічних запусків та посилення конкуренції серед провідних гравців галузі.
Зазначимо, що хоча супутниковий інтернет і забезпечує доступ до зв’язку в найвіддаленіших куточках планети, важливо враховувати екологічні та наукові наслідки його розвитку. Не дивно, що міжнародна спільнота продовжує обговорювати шляхи мінімізації негативного впливу на навколишнє середовище та забезпечення безпеки в космічному просторі.
За даними ООН, на орбіті вже 14 926 об’єктів, з яких 7 234 — це супутники Starlink. Їхня кількість різко зросла: за чотири місяці 2025 року на орбіту вивели більше супутників, ніж за весь 2018 рік.
Зростання кількості об’єктів у космосі загрожує ефектом Кесслера — ланцюговою реакцією зіткнень і утворення сміття. Це ускладнить орбітальну навігацію і завдасть шкоди астрономії.
Чинні правила, засновані на Договорі про космос 1967 року, вже не справляються з сучасними реаліями.
Вчені довели, що візерунок на крилах Eudocima salaminia настільки ефективний, що збиває з пантелику навіть…
Відкриття в гробниці Стародавнього Єгипту може свідчити про візуальне зображення Чумацького Шляху, змінюючи уявлення про…
Вчені змогли відтворити умови, в яких жили найдавніші мікроорганізми Землі близько 4 млрд. років тому.
Вулкан Утурунку в Болівії, що більше 250 тис. років перебував у стані спокою, знову активізувався,…
lifecell активно розширює доступ до 5G-мережі в роумінгу шляхом укладання партнерств з мобільними операторами по…
Такі прізвища не лише вказували на статус, а й часто зберігали пам’ять про соціальне становище…