Вчені з Гарвардської школи охорони здоров’я з’ясували, що навіть нетривалі перельоти здатні порушувати механізми клітинного відновлення ДНК, що підвищує ризик розвитку онкологічних захворювань.
Так, у дослідженні, опублікованому в журналі Scientific Reports, йдеться про зниження здатності організму протистояти мутаціям після польотів, особливо через вплив іонізуючого випромінювання та окислювального стресу. Результати базуються на аналізі крові дев’яти бортпровідників до і після рейсів.
Дослідження виявило, що під час авіаперельотів, особливо на великій висоті, організм піддається впливу низки шкідливих чинників — зокрема, іонізуючого випромінювання та окислювального стресу. Ці фактори можуть пошкоджувати ДНК у клітинах. У нормі організм має механізми для виявлення й усунення таких ушкоджень. Але, як з’ясували вчені, навіть нетривалі перельоти знижують ефективність цього процесу — репарації ДНК.
«Якщо пошкодження ДНК не усуваються своєчасно, помилки накопичуються і підвищують ризик мутацій, а значить — і розвитку раку», — пояснюють автори роботи.
Для дослідження науковці проаналізували стан дев’яти бортпровідників. Учасникам брали зразки крові до і після рейсів, щоб оцінити рівень ушкоджень ДНК, запальних маркерів і здатність клітин до самовідновлення.
Результати виявилися тривожними: після перельотів у всіх учасників спостерігалося підвищення рівня лімфоцитів — клітин, які відіграють ключову роль у реакціях імунної системи. Це свідчить про активацію запальних процесів в організмі. Крім того, вчені зафіксували зниження активності механізмів репарації ДНК, особливо в частині усунення пошкоджень, спричинених окислювальним стресом і радіаційним впливом.
Ще раніше в наукових колах звертали увагу на те, що у бортпровідників частіше діагностують певні види раку, зокрема рак шкіри, молочної залози та шлунково-кишкового тракту. Але чітке пояснення цьому феномену досі залишалося відкритим. Нове дослідження Гарвардської команди вказує на один із можливих механізмів — порушення здатності клітин до відновлення ДНК після впливу авіаперельотів.
Вчені з Технічного університету Данії виявили, що форма листа впливає на відстань, яку він пролітає…
У час цифрових технологій, коли майже все життя проходить онлайн, захист особистої інформації стає дедалі…
Унікальність відкриття полягає не лише в самих планетах, а й у методі, який дозволив їх…
Адміністрація Держспецзв’язку наразі перебуває на фінальній стадії підготовки проєкту постанови Кабміну, яка регламентуватиме створення та…
Цифрова реконструкція стежки динозавра — це не просто відкриття про минуле, а крок у майбутнє…
Дане відкриття підтверджує, що примати мають складну систему соціальної взаємодії, де є місце турботі про…