Categories: Наука

Авіаперельоти можуть бути небезпечними: вчені виявили зв’язок із розвитком раку

Вчені з Гарвардської школи охорони здоров’я з’ясували, що навіть нетривалі перельоти здатні порушувати механізми клітинного відновлення ДНК, що підвищує ризик розвитку онкологічних захворювань.

Так, у дослідженні, опублікованому в журналі Scientific Reports, йдеться про зниження здатності організму протистояти мутаціям після польотів, особливо через вплив іонізуючого випромінювання та окислювального стресу. Результати базуються на аналізі крові дев’яти бортпровідників до і після рейсів.

Дослідження виявило, що під час авіаперельотів, особливо на великій висоті, організм піддається впливу низки шкідливих чинників — зокрема, іонізуючого випромінювання та окислювального стресу. Ці фактори можуть пошкоджувати ДНК у клітинах. У нормі організм має механізми для виявлення й усунення таких ушкоджень. Але, як з’ясували вчені, навіть нетривалі перельоти знижують ефективність цього процесу — репарації ДНК.

«Якщо пошкодження ДНК не усуваються своєчасно, помилки накопичуються і підвищують ризик мутацій, а значить — і розвитку раку», — пояснюють автори роботи.

Для дослідження науковці проаналізували стан дев’яти бортпровідників. Учасникам брали зразки крові до і після рейсів, щоб оцінити рівень ушкоджень ДНК, запальних маркерів і здатність клітин до самовідновлення.

Результати виявилися тривожними: після перельотів у всіх учасників спостерігалося підвищення рівня лімфоцитів — клітин, які відіграють ключову роль у реакціях імунної системи. Це свідчить про активацію запальних процесів в організмі. Крім того, вчені зафіксували зниження активності механізмів репарації ДНК, особливо в частині усунення пошкоджень, спричинених окислювальним стресом і радіаційним впливом.

Ще раніше в наукових колах звертали увагу на те, що у бортпровідників частіше діагностують певні види раку, зокрема рак шкіри, молочної залози та шлунково-кишкового тракту. Але чітке пояснення цьому феномену досі залишалося відкритим. Нове дослідження Гарвардської команди вказує на один із можливих механізмів — порушення здатності клітин до відновлення ДНК після впливу авіаперельотів.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Київстар рекордно знизив ціни на тарифи: що потрібно знати абонентам

Київстар знизив тарифи для своїх абонентів. Дізнайтесь, які зміни відбулись та що це означає для…

8 години ago

На Сонці утворився “вогняний каньйон” після вибуху потужного спалаху

На Сонці відбулося потужне виверження, яке спричинило утворення "вогняного каньйону" в 400 тис. км. Вчені…

1 день ago

Знайдено 2400-річний затонулий торговий корабель з рідкісними артефактами

У Хорватії знайдено 2400-річний затонулий торговий корабель з антикварними артефактами. Знахідка містить амфори, кераміку та…

3 дні ago

Galaxy S26 Ultra: новий стандарт у яскравості та тонкості екрану

Galaxy S26 Ultra матиме тонший і яскравіший дисплей завдяки новітній CoE-технології, що покращить візуальні враження…

3 дні ago

Чи можуть собаки передбачити наше майбутнє? Дослідження вражають

Собаки володіють феноменальними здібностями, здатні передбачати хвороби, вагітність та навіть стихійні лиха. Дослідження підтверджують їх…

3 дні ago

Небезпеки роботи з ноутбуком на колінах: що варто знати

Дізнайтеся, чому робота з ноутбуком на колінах може бути шкідливою для здоров'я та продуктивності.

3 дні ago