Фото: Shutterstock
Вперше вченим вдалося з наземної обсерваторії зафіксувати мікрохвильове випромінювання епохи «космічного світанку» – початкової фази світіння перших зір понад 13 млрд років тому. Досягнення здійснила команда проекту Cosmology Large Angular Scale Surveyor (CLASS), розташованого в Андах (північне Чилі), результати якої 11 червня були опубліковані в журналі The Astrophysical Journal, пише livescience.com.
Довгий час вважалося, що сильне радіошумове забруднення атмосфери не дозволяє наземним телескопам уловлювати вкрай слабкі сигнали первинного мікрохвильового фону. Проте інструмент CLASS, спеціально оптимізований під спектр космічного мікрохвильового фону, виявив тьмяне відбиття світла перших зір, що свідчить про перезарядження іонізованого водню в ранньому Всесвіті та його подальшу еволюцію.
Це відкриття надає унікальні дані про механізми іонізації та теплообміну у час формування гравітаційних скупчень, а також відкриває нові шляхи дослідження природи темної матерії та властивостей нейтрино. Тобіас Марріаж, керівник проекту CLASS, підкреслив, що успіх експерименту демонструє значний прогрес наземних обсерваторій і відкриває перспективи для подальших спостережень раннього Всесвіту.
Отримані спостереження прокладають шлях до глибшого розуміння нашого космічного коріння та формування перших зір, дозволяючи астрономам поступово розкривати найбільш приховані сторінки історії Всесвіту.
Вам також може бути цікаво:
Дослідження виявило тісний зв'язок між рівнем кисню та магнітним полем Землі за останні 540 млн…
В Україні найближчими днями очікується магнітна буря рівня G2, з найсильнішим ударом 7 липня. Підготовка…
Досліджуйте, як кішки спілкуються з людьми через нявкання. Дізнайтеся про його види та значення для…
Офтальмолог пояснив, скільки годин на день безпечно користуватися смартфоном для збереження зору. Важливі перерви та…
Вчені прогнозують епідемію короткозорості через збільшення випадків у молодих людей та вплив екології і гаджетів.
Дізнайтесь, чому варто класти смартфон екраном донизу: економія батареї, повага до співрозмовників та більше часу…