Вчені виявили унікальний римський барельєф – одну з найбільших фалічних скульптур античного світу. Знахідку розкопали в Ель-Хігероні, де археологи досліджують руїни великої споруди, важливої для місцевої громади того часу.
За повідомленнями проекту world_of_archeology в Instagram, рельєф завдовжки понад півметра вирізьблений на кутовому камені фасаду. Як пояснює керівник розкопок Андрес Ролдан, маленькі фалічні зображення й амулети в античності слугували символом мужності й охорони від зла, але об’єкт таких розмірів трапляється надзвичайно рідко. Наразі команда вивчає, чи існували подібні великі фалічні амулети або рельєфи в інших регіонах Римської імперії.
Саме приміщення археологи називають «монументальною римською спорудою» – товщина зовнішніх стін сягає 1,8 метра, вони зведені з великих вапнякових блоків. У підґрунті були виявлені комори для зберігання сільськогосподарської продукції. Крім того, на розкопках знайдено залишки штукатурки, фрагменти opus caementicium (римського бетону), плитку, контейнери з кришками та блоки різного кольору.
Поточний етап робіт зосереджений на відновленні проходу до вежі через південний фасад і очищенні масивної стіни, яка досі зберегла значну частину оригінальної кладки.
За результатами аналізу, будівлю було спорожнено римлянами в епоху династії Флавіїв у I столітті н. е. Пізніше її реконструювали маври в іберійський період, прибравши частину підземних приміщень і зміцнивши вхідні конструкції. Після витіснення мусульман християнами в XIII столітті споруда була занедбана аж до її випадкового відкриття в 1960-х роках.
Нова знахідка поглибить розуміння римських будівельних традицій та ритуальних практик, а також покаже, наскільки широко використовували символіку фалоса в повсякденному та сакральному житті Стародавнього Риму.
Вам також може бути цікаво:
Вітак розкрив всі кольори нових iPhone 17 і iPhone 17 Air, що обіцяє дивувати покупців…
У Дніпропетровській області виявили стародавні артефакти, що можуть змінити наше уявлення про регіональну історію.
Податкова служба України проводить перевірки рахунків громадян та вимагає пояснень щодо джерел доходів. Дізнайтесь більше…
Вчені виявили нового акулоподібного хижака Dulcibella camanchaca на глибині 8000 метрів, що перевертає уявлення про…
Kyivstar запустив Starlink для смартфонів в Україні, забезпечуючи глобальний супутниковий зв’язок для користувачів.
Корейські вчені розробили сенсор для виявлення раку за 20 хвилин, використовуючи світло і машинне навчання…