Categories: Новини

У Європі створюють “розумну” лінію захисту від РФ на основі дронів та ШІ

Європейські країни, що межують із Росією, планують створити масштабну оборонну систему — так звану “стіну безпілотників”. Цей проєкт передбачає використання штучного інтелекту та сучасних антидронових технологій для захисту від потенційних загроз з боку Росії.

Про це повідомляє The Baltic Times.

Ініціатором оборонного проєкту став міністр внутрішніх справ Естонії Лаурі Ляенеметс. Ще у 2023 році він запропонував створити “стіну безпілотників”, підкресливши, що дрони відіграють ключову роль як у стримуванні, так і в активній відповіді на загрози з боку Росії. Згідно з планом, країни, що межують із Росією, мають розгорнути цілу мережу систем, які зміцнять оборону та зменшать ризики можливої агресії.

Наразі до ініціативи долучилися шість країн-членів НАТО — Литва, Латвія, Естонія, Польща, Фінляндія та Норвегія.

“Ми хочемо, щоб це був міжнародний проєкт. Ситуація в Європі змінилася за останні кілька років і навіть за останні кілька місяців. Ми не бачимо, що вона стає кращою, і нам потрібно бути готовими. Якщо ми покажемо колективну силу […] тоді зможемо зупинити цей вид агресії”, – заявив Лаурі Ляенеметс.

Реалізація передбачає широке міжнародне співробітництво і стане справжнім викликом через свою масштабність та технічну складність. Як зазначив Рене Ехасалу, менеджер Естонської асоціації оборонної промисловості, саме спільні дії є ключем до успіху:

Ехасалу координує зусилля естонських оборонних компаній і прагне залучити до ініціативи партнерів з усієї Європи. Він діє як посередник між приватним сектором і державою, просуваючи ідею створення системи оборони, здатної діяти в складних умовах – від лісів і боліт до гірських снігів.

Війна в Україні стала для європейських країн сигналом тривоги. Особливо непокоїть масштабне і безконтрольне використання дронів з боку РФ. “Ми бачимо, що росіянам байдуже, що саме вони бомбардують і як вони це роблять”, – сказав Рене Ехасалу. “Безпілотники є одним із головних джерел хаосу на полі бою, вони руйнують цивільну інфраструктуру. Один з головних уроків полягає в тому, що росіяни використовують все, що можуть, для килимових бомбардувань. Безпілотники тут надовго”.

Дрони дешеві та ефективні, а Росія планує будувати їх тисячами. Новий завод на території Білорусі, російського союзника, який розташований поруч із такими європейськими країнами, як Латвія, Литва і Польща, побудує 100 000 дронів у 2025 році. Ехасалу каже, що масовість у цьому випадку переважає над якістю. ЄС не може собі дозволити використовувати ракети вартістю мільйони доларів, щоб збивати безпілотники. Тому потрібні розумні системи, щоб відстежувати їх і збивати за меншу ціну.

Тож розумна система, яка пропонується, – це стіна датчиків, підкріплена унікальною зброєю проти безпілотників. Все це буде під’єднано до штучного інтелекту, щоб допомогти зі швидким і надійним розпізнаванням та виявленням цілей. Людина також завжди буде присутня в цьому процесі прийняття рішень, але систему планують зробити “настільки автономною, наскільки це можливо”.

Існують різні рівні виявлення: акустичні датчики, інфрачервоні камери, радіочастотне виявлення. Далі в гру вступають “мобільні контрбезпілотні літальні апарати”. Усе це “складає ці шари” єдиної системи.

Наразі в проєкті задіяні кілька оборонних компаній. Одна з них – естонська Rantelon. Свого часу вона створила “глушилку”, яка зупиняє саморобні вибухові пристрої від Detona.

Оксана Гапончук

Recent Posts

Льодовики на Евересті “волають не своїми голосами”: вчені зафіксували моторошне явище

Навколо Евересту чути дивні звуки, які змусили вчених розібратися, звідки вони з'являються.

5 години ago

Google ускладнює доступ до даних: що відомо про автоперезавантаження Android-пристроїв

Google заявила, що новий інструмент не вплине на інші пристрої Android, такі як телевізори та…

6 години ago

Не ковчег Ноя, а холодильник NASA: вразливі види Землі хочуть зберегти у біосховищі

Проєкт передбачає використання кріоконсервації - технології, яка дозволяє заморожувати біоматеріали на тисячі років при наднизьких…

7 години ago

Зарядив і забув: один з виробників презентував смартфон з батареєю на 8000 мАг, подробиці

Honor анонсувала середньобюджетний Honor Power з батарейкою 8000 мАг.

8 години ago

Ворони здивували неймовірним інтелектом: вчені з Німеччини виявили у них здатність до геометрії

Німецькі вчені довели, що чорні ворони здатні розпізнавати геометричні закономірності - унікальна навичка, раніше відома…

9 години ago